Młodziak upokorzył liderów

Kolejny przystanek Mistrzostw Świata Red Bull Crashed Ice przyniósł masę niespodzianek. W zawodach rozegranych w szwedzkim Are, na najtrudniejszym torze w historii tej dyscypliny, wygrał młody zawodnik Adam Horst, który nie dał żadnych szans liderom klasyfikacji.

Broniący tytułu mistrza Arttu Pihlainen z Finlandii z zawrotną prędkością zmierzał po zwycięstwo w dół stromego i pełnego przeszkód toru ice cross downhillowego w szwedzkim kurorcie zimowym Are. Niestety pod koniec wyścigu na oczach 10 000 widzów - wywrócił się na lodzie i został wyprzedzony przez żądnego sukcesu Adama Horsta. Nadzieje na pierwsze zwycięstwo - Kanadyjczyka Scotta Croxalla, rozwiał poważny upadek na początku finału, przez co zawodnik uplasował się na trzecim miejscu podium.

Najszybszy strażak na łyżwach

Horst, 26-letni strażak, nigdy nie zajął pozycji wyższej niż piąta, a w kwalifikacjach był dopiero 20. Jednak udało mu się przebrnąć przez pięć pierwszych rund i pomimo zaciętej rywalizacji z Croxallem i Pihlainenem, siedział Finowi na ogonie i tuż przed metą zdołał go wyprzedzić.

Kyle Croxall miał nadzieję, że w Are zapewni sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, jednak w ćwierćfinałowym wyścigu zderzył się z innymi zawodnikami, a następnie przewrócił na zakręcie, co wiele go kosztowało. Upadek ten zakończył jego zwycięską passę. Wygrał dwa pierwsze wyścigi i siedem razy pod rząd zajął miejsce na podium.

Przewaga topnieje

- Uderzono we mnie od tyłu i to wystarczyło - powiedział.

Po minionej rywalizacji przewaga Kanadyjczyka Kyle'a Croxalla nad Arttu Pihlainenem w klasyfikacji generalnej skurczyła się do 240 punktów. Polski zawodnik - Jakub Owczarek zajmuje obecnie 51 miejsce w rankingu Mistrzostw.