W co się ubrać, co zabrać, gdzie iść? Wyprawy w góry dla początkujących

Wyprawy w góry nie są domeną profesjonalistów. Odpowiednie przygotowanie, dobór właściwego sprzętu oraz wybór trasy, która odpowiada możliwościom fizycznym pozwoli cieszyć się pięknem natury i przeżywaniem wyprawy nawet początkującym, nie posiadającym wielkiego doświadczenia w pieszych wędrówkach. Co trzeba wiedzieć, zanim wyjdziesz na szlak?

Wakacje w górach: zadbaj o kondycję przed wyjazdem

Prowadzisz siedzący tryb życia? Jeżeli planujesz wyjazd w góry, postaraj się zawczasu wdrożyć w codzienny plan dnia aktywność fizyczną. Nie chodzi o wyczerpujące treningi, te mogą zaszkodzić jeżeli dotąd sport nie był twoją pasją. Liczą się drobne zmiany, które stopniowo przyzwyczają nas do większego wysiłku. Zamiast dojeżdżać do pracy autem, wybierz rower lub (jeśli masz taką możliwość) wybierz się tam spacerem. W rozruszaniu się pomogą także wieczorne przechadzki lub powolny trucht, a nawet jazda na hulajnodze (oczywiście takiej bez napędu elektrycznego). Dzięki tym prostym sposobom możesz przyzwyczaić ciało do ruchu, ograniczysz także ryzyko wystąpienia kontuzji.

Reklama

Jak wybrać trasę na górską wycieczkę?

Które pasmo górskie będzie najlepsze dla poczatkujących turystów? Część popularnych tatrzańskich szlaków (np. na Orlą Perć) zdecydowanie przeznaczona dla osób, które posiadają zaawansowane umiejętności wspinaczkowe, jednak niższe trasy doskonale sprawdzą się dla osób zaczynających przygodę z górami. Do takich należą m.in. trasa od schroniska w Dolinie Roztoki na Gęsią Szyję czy Ścieżka nad Reglami. Osoby początkujące mogą także wybrać znacznie łagodniejsze pasma górskie jak choćby Beskid Niski czy Sądecki. Widoki są równie malownicze co w Tatrach, a wzniesienia pozwolą zdobyć doświadczenie oraz kondycję potrzebną w bardziej zaawansowanych wyprawach.

Wybierając trasę, zwróć uwagę nie tylko na przewyższenia i liczbę podejść, ale także na średni czas przejścia. Licz się z tym, że podany czas nie uwzględnia postojów - może się więc zdarzyć, że droga potrwa dłużej (np. jeżeli często się zatrzymujesz lub idziesz powoli). Nie zniechęcaj się tym, po prostu zarezerwuj na wszelki wypadek odpowiednio więcej czasu i dla pewności wyjdź nieco wcześniej, by na pewno zdążyć wrócić przed zmrokiem.

Przy okazji warto obalić mit dotyczący koloru szlaków. Wielu turystów wciąż bowiem wierzy, że są one ściśle powiązane ze stopniem trudności danej trasy. Tak jest w przypadku szlaków narciarskich, jednak nie przekłada się to na trasy turystyczne. Wbrew obiegowej opinii, czarny szlak nie musi więc okazać się najtrudniejszy - jest to oznaczenie krótkiej drogi dojściowej. Kolorem czerwonym oznacza się szlak główny, najciekawszy pod względem krajobrazowym. Szlak niebieski to trasa dalekobieżna, a zielona - przeciwnie, najkrótsza droga wiodąca przez kluczowe miejsca rejonu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach?

Przed wycieczką weź ze sobą mapę turystyczną obszaru, na który się wybierasz. Nie polegaj wyłącznie na aplikacji w smartfonie. Brak zasięgu czy rozładowana bateria pozbawią cię możliwości sprawdzania dokąd idziesz i mogą spowodować spore problemy. Przed wyjściem na trasę koniecznie sprawdź pogodę: jeśli zapowiadane są opady, lepiej przełóż wyprawę na inny dzień. Pamiętaj także o poinformowaniu bliskich osób dokąd idziesz i jak długo potrwa wyprawa. W przypadku żywiołu, jakim są góry, ostrożności nigdy za wiele - proste informacje przekazane bliskim mogą okazać się bezcenne, jeśli konieczna okaże się interwencja służb ratowniczych.

Przed wyjściem na trasę zadbaj o to, aby twój telefon komórkowy był w pełni naładowany (warto zaopatrzyć się dodatkowo w powerbank). Przydatna będzie aplikacja Ratunek, która jest jedyną aplikacją zaaprobowaną przez służby (m.in. TOPR, GOPR). Nie tylko umożliwi wezwanie pomocy w prosty sposób, łącząc ze zintegrowanym numerem ratunkowym, ale także pozwoli służbom automatycznie ustalić lokalizację poszkodowanego.

Nie każdy samochód sprosta ekstremalnym warunkom jak choćby strome podjazdy i śliskie nawierzchnie. Warto skorzystać tu z wiedzy bardziej doświadczonych: zawodowi ratownicy TOPR już od 17 lat korzystają z modeli SKODY. Producent wcześniej dostarczył grupie m.in. OCTAVIĘ Kombi i KODIAQ, a teraz wsparcie dla działalności ratowników stanowić będzie SKODA ENYAQ iV, pierwszy w pełni elektryczny SUV marki. Samochody, które SKODA dostarcza TOPR poradzą sobie zarówno z przysypanymi kamieniami drogami, jak i leżącymi na drogach konarami czy mokrą i śliską nawierzchnią. Jeśli masz wątpliwości, czy twój pojazd równie dobrze poradzi sobie ze wzniesieniami, ostrymi zakrętami czy śliską nawierzchnią, lepiej nie ryzykuj: trasy dojazdowe mogą okazać się nie tylko niekomfortowe, ale wręcz niebezpieczne.

Co zabrać ze sobą w góry i jak się ubrać?

W przypadku wielogodzinnej wyprawy koniecznie zabierz ze sobą prowiant. Do plecaka schowaj nie tylko wodę (w zimie termos z ciepłym napojem), ale i przekąski pozwalające zaspokoić głód: kanapki, owoce, czekoladę, żele energetyczne. Wyprawa w góry to nie pora na eksperymenty kulinarne, zabierz więc sprawdzone produkty, które nie wywołają u ciebie problemów żołądkowych.

Wyjście w góry wymaga odpowiedniego ubioru oraz zabrania ekwipunku, który pozwoli zadbać o bezpieczeństwo i komfort na trasie. Do plecaka spakuj czołówkę oraz zapasowe baterie, apteczkę (koniecznie schowaj folię termiczną) oraz pokrowiec chroniący plecak przed deszczem. Wybierz stój sportowy: w ciepłe dni krótkie spodenki i koszulkę z krótkim rękawem, chłodniejsze długie spodnie oraz bluzę i kurtkę. Wybieraj materiały oddychające i odprowadzające pot, zrezygnuj z koszulki na ramiączkach (mogą obetrzeć cię szelki plecaka). Pamiętaj o tym, aby nawet w ciepły dzień zabrać do plecaka rękawiczki, ciepłą czapkę, bluzę, kurtkę deszczową, długie spodnie (w chłodnie dni weź dodatkową parę rękawiczek oraz bluzę). Pogoda w górach zmienia się gwałtownie. W słoneczny dzień nie zapomnij o nakryciu głowy (ograniczysz ryzyko udaru cieplnego), kremie do opalania (weź go ze sobą do plecaka) oraz okularach przeciwsłonecznych (z filtrem UV). W pokonywaniu stromych podejść mogą pomóc kije trekkingowe.

Ważnym elementem jest także dobór obuwia. Zrezygnuj z klapek i sandałów, postaw na buty stabilizujące stopę, ze wzmocnieniami na placach, które uchronią paznokcie u stóp przed bolesnym obiciem o kamienie. Na lżejsze trasy wystarczą lekkie buty podejściowe lub obuwie sportowe z bieżnikiem zapobiegającym poślizgom, np. buty do biegania trailowego. Na trudniejsze trasy zabierz buty z wysoką cholewką. Nade wszystko ważne jest, by buty były wygodne i sprawdzone. Nowe obuwie przetestuj wcześniej na dłuższym spacerze w pobliżu domu - w przypadku całodziennej wyprawy lepiej nie ryzykować bolesnych otarć. Każdy kto ich doświadczył wie, że nie tylko odbiorą one całą przyjemność z spędzenia czasu na łonie natury, ale mogą wręcz utrudnić sprawny powrót do domu.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy