Reklama

Przestraszyli się cukru - "białego zabójcy"

Cukier ma dziś coraz mniej sympatyków w Portugalii. Zarówno ten z buraków, jak i z trzciny cukrowej, przegrywa rywalizację z modą na zdrowe odżywianie i dbałością o zęby. A jeszcze niedawno posiadanie w domu cukru było przejawem zamożności...

W ostatnich latach w Portugalii upowszechniła się niechęć do napojów słodzonych. Wynika ona głównie z mody na zdrowy styl życia oraz z przekonania, że cukier źle oddziałuje na organizm. Trend nasilił się w ostatniej dekadzie głównie wśród kobiet, choć za tendencją tą coraz częściej podążają też mężczyźni" - wyjaśnia lizbońska ekonomistka Henriqueta Silva, prywatnie zwolenniczka niesłodzonych napojów.

Reklama

Szacuje się, że w ciągu ostatniej dekady tzw. soft drinki zabrały w Portugalii aż 17 proc. rynkowych udziałów napojom dosładzanym.

Eksperci wskazują, że rezygnacja z cukru widoczna jest nie tylko w domowym zaciszu, ale również w barach i kawiarniach, gdzie do popularnej małej czarnej dodaje się w Portugalii saszetki z cukrem, które coraz częściej porzucane są przez klientów.

"Hasła radykalnych zwolenników zdrowego odżywiania, opisujących cukier, jako +białego zabójcę+, znalazły dobry grunt w Portugalii, gdzie dotychczas piło się dużo mocno słodzonej kawy i zapychało wysokokalorycznymi deserami. Przykład rosnącej popularności napojów +zero kalorii+ dowodzi, że portugalscy konsumenci na dobre się przestraszyli", zauważa Silva.

Specjaliści ostrzegają jednak, że "ucieczka" w kierunku soft drinków niesie za sobą inne niebezpieczeństwa, np. stosowanie nienaturalnych substytutów cukru.

"Te produkty są całkowicie sztuczne, gdyż nie występują w naturalnej żywności. Lepiej, więc z nimi nie przesadzać. Najbezpieczniejsze dla zdrowia napoje to naturalne soki oraz woda" - radzi Pedro Graca, lizboński dietetyk.

Nie wiadomo, czy Portugalczycy poznali słynne hasło Melchiora Wańkowicza "cukier krzepi". Tak, czy inaczej jest ono dziś w odwrocie...

Z Lizbony Marcin Zatyka

PAP life

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: cukier | Portugalia | słodycze | zdrowie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje