Reklama

Piotr Pustelnik: Jak zdobył Koronę Himalajów i Karakorum?

Piotr Pustelnik - alpinista i himalaista. Zdobywca najwyższych szczytów na Ziemi /Albin Marciniak/East News /East News

Mija dziesięć lat od ważnej daty dla rodzimego himalaizmu. 27 kwietnia 2010 roku Piotr Pustelnik zdobył Annapurnę, kompletując Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tej sztuki jako trzeci Polak w historii. Przed nim na wierzchołkach czternastu ośmiotysięczników stanęli Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki.

Annapurna to dziesiąty najwyższy szczyt świata. Co nie oznacza oczywiście, że łatwiej go zdobyć niż szereg górujących nad nim wierzchołków. Niektóre statystyki podają, że co druga próba wejścia kończy się śmiercią, mniej drastyczne wskazują, że ginie co trzeci śmiałek.

Reklama

Liczby te czynią z Annapurny jedną z najmniej przystępnych gór wysokich świata.

Historyczne wyprawy Francuzów i Polaków

Wejście na jeden z ośmiotysięczników już w XIX wieku rozpalało wyobraźnie podróżników i wspinaczy z całego świata. 

Długo też uchodziło za rzecz kompletnie niemożliwą, ideę zarezerwowaną dla niepoprawnych marzycieli i szaleńców, których zamiast blasku chwały miała spotkać pewna śmierć. 

Wszystko zmieniło się 3 czerwca 1950.

Tego dnia na szczycie wznoszącej się 8091 metrów nad poziomem morza Annapurny stanęli Maurice Herzog i Louis Lachenal. Francuscy pionierzy dokonali tej sztuki bez szczegółowych map i butli tlenowych.

Ich wyczyn uznano za sensację, nowy rozdział w himalaizmie i dowód na to, że granice ludzkiej wytrzymałości nie zostały jeszcze ostatecznie zdefiniowane. Osiągniecie Francuzów przebili dopiero trzy lata później Edmund Hillary i Tenzing Norgay, zdobywając Mount Everest.

W historii podboju Annapurny złotymi zgłoskami zapisali się również polscy wspinacze. Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka 3 lutego 1987 roku dokonali pierwszego zimowego wejścia na szczyt. Oto krótki dokument z tej wyprawy.

W pogoni za marzeniami. Do pięciu razy sztuka

Cztery lata później na Annapurnie zameldowali się kolejni nasi rodacy - Bogdan Stefko, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Ryszard Pawłowski i Mariusz Sprutta. Ostatnim polskim zdobywcą przed Piotrem Pustelnikiem był Andrzej Marciniak. W 1996 roku wytyczył nową drogę na szczyt.

Pod Annapurnę Piotr Pustelnik przyjeżdżał aż pięciokrotnie. 

Po raz pierwszy w 2004 roku, ale niewiele udało się ugrać. Rok później dopisało mu szczęście, kiedy sporej wielkości kamień uderzył go w ramię, nie głowę, ratując tym samym przed poważnymi obrażeniami, być może - nawet przed śmiercią.

***Zobacz także***

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: piotr pustelnik | Himalaje | karakorum

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje