Reklama

Pięć tatrzańskich wyczynów, które warto poznać

Andrzej Marcisz - Tatry nie mają przed nim tajemnic /Albin Marciniak /East News

Taternictwo i turystyka górska co prawda nie są zaliczane do dyscyplin sportowych, ale to nie znaczy, że najwyższe polskie góry nie mają swoich rekordzistów. Oto pięciu wspinaczy i biegaczy, którzy w ostatnim czasie zapisali się grubymi zgłoskami w historii Tatr.

Zacznijmy od bohatera zdjęcia otwierającego ten artykuł. Andrzej Marcisz, doskonale zapewne znany nawet początkującym adeptom wspinaczki, na swój niezwykły wyczyn pracował... kilkadziesiąt lat.

Na wszystkich szczytach Tatr Wysokich

Reklama

Pochodzący z Krakowa Andrzej Marcisz jest ikoną wspinaczki skalnej i sportowej w naszym kraju. Na początku lat 90. należał do absolutnego topu wśród specjalistów od wspinaczki na czas, zdobywając czołowe lokaty na najbardziej prestiżowych zawodach globu.

Ten utytułowany wspinacz wytyczył wiele nowych dróg w Tatrach i Alpach. Stosunkowo niedawno, bo w październiku ubiegłego roku, zakończył również trwający 41 lat projekt zdobycia wszystkich wierzchołków Tatr Wysokich. Żeby sobie uzmysłowić, jak wielkie to wyzwanie, napiszemy tylko, że jest ich około tysiąca.

Ostatni cel, Gankową Kopkę, zaliczył wraz z Kacprem Tekielim.

Błyskawicznie po Wielką Koronę Tatr

Partner wspinaczkowy Andrzeja Marcisza to kolejny znakomity wspinacz z głośnym tatrzańskim rekordem w dorobku. 

Kacper Tekieli jest doświadczonym taternikiem i himalaistą. Brał udział m.in. w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle, wspinał się w Alpach (słynne są chociażby jego dokonania na Matterhornie), Kaukazie czy górach Ameryki Północnej. W sierpniu tego roku do bogatej listy osiągnięć dołożył rekord Wielkiej Korony Tatr.

Wyjaśnijmy może, czy ów wyczyn jest. 

Otóż na Wielką Koronę Tatr składa się czternaście następujących szczytów: Gerlach (2655 m n.p.m.), Łomnica (2634), Lodowy Szczyt (2630), Durny Szczyt (2625), Wysoka (2565), Kieżmarski Szczyt (2558), Kończysta (2540), Baranie Rogi (2536), Rysy (2503), Krywań (2496), Staroleśny Szczyt (2492), Ganek (2465), Sławkowski Szczyt (2453) i Pośrednia Grań (2440).

Na zdobycie kompletu szczytów Kacper Tekieli potrzebował zaledwie 37 godzin i 28 minut! Tym samym poprawił należący od 2016 roku rekord Alicji Paszczak o niemal 11 godzin. 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Tatry | rekordy | taternictwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje