Odżywki na masę mięśniową dla początkujących

Zaczynasz swoją przygodę z siłownią i zdrowym trybem życia. Zależy ci na wyrzeźbionej sylwetce, którą chcesz osiągnąć jak najszybciej. Na pewno słyszałeś o niebywałych efektach stosowania odżywek na tzw. "masę". Czy warto je stosować od początku? Które wybrać i jak się do tego w ogóle zabrać?

Zacznij od badań

Każdą zmianę w traktowaniu swojego organizmu warto zacząć od podstawowych badań krwi. Powinny być nakierowane na to, czy nie brakuje nam podstawowych składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Organizm, któremu będzie czegoś brakowało, z większym trudem osiągnie efekty wysiłku fizycznego lub ulegnie jeszcze większemu osłabieniu. Intensywne treningi na siłowni i chęć zwiększenia masy mięśniowej warunkują większy pobór witamin i minerałów. Jeżeli brakuje nam jednego składnika, zacznijmy przyjmować suplementy, które nam go dostarczą. W przypadku osób zdrowych, bez niedoborów znajdziemy pierwsze rozwiązanie. Odżywki multiwitaminowe, które dostarczą nam cały zestaw składników odżywczych. Przyjmując takie produkty wspomożemy potreningową regenerację.

Czego jeszcze potrzebują mięśnie?

Warunkiem wzrostu mięśniowego jest obecność w organizmie odpowiedniej ilości białka. Możemy zwiększyć jego podaż spożywając większą ilość produktów pochodzenia zwierzęcego lub zastosować odżywki proteinowe. Białko jest istotnym budulcem mięśni, ale przyda się również osobom, które chcą zredukować ilość tkanki tłuszczowej. Produkty bogate w ten składnik potrafią na długo nasyć nasz głód, a także zwiększa zużycie kalorii w czasie trawienia. Można więc stwierdzić że białko jest na prawdę podstawowym produktem. Najczęściej używa się białka serwatkowego, które możemy dodać do naszych posiłków (np. shake'ów) i w prosty sposób zwiększych ilość protein w naszej diecie.

Możemy również przyspieszyć  syntezę białek w organizmie za pomocą tzw. anabolików, co wpływa na szybsze budowanie masy mięśniowej. Najbardziej popularnym anabolikiem jest kreatyna. Odżywki oparte o ten produkt to jedne z najlepiej przebadanych substancji stosowanych na rynku fitness. Możemy więc być pewni bezpieczeństwa produktu. Poprawimy w ten sposób nasze zdolności siłowe i wytrzymałościowe. Zaleca się jednak odczekać z jej stosowaniem jakieś 2-3 miesiące od rozpoczęcia treningów. W pierwszych etapach nasze efekty i tak będą duże, a stosowanie kreatyny może zamaskować np. nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Czy na prawdę warto?

Stosowanie odżywek od początku treningowych zmagań to szereg dyskusji między ekspertami. Jedni twierdzą, iż lepiej przez około rok sprawdzić samego siebie i obserwować swój organizm bez "usprawniaczy" tego procesu. Inni uważają, że rozsądnie stosowane suplementy mogą wspomóc już w początkowych fazach osiąganie efektów. Suplementy i odżywki w sporcie to jednak nic nowego, warto więc sięgać po różne opinie i szukać produktów sprawdzonych przez użytkowników. Bardzo wiele takich komentarzy znajdziemy na Ceneo.pl, co pozwoli wybrać nam najlepszy oraz najtańszy produkt, zawierający składnik, którego potrzebujemy w naszej treningowej diecie.

Partnerem publikacji jest Ceneo.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje