Reklama

​MTB, szosa czy przełaj: jaki rower wybrać?

Wybór roweru nie jest taki prosty, jak się wydaje. Warto wcześniej trochę poczytać /123RF/PICSEL

Za rogiem wiosna, a oznacza to jedno - zbliża się pora na rowerowe szaleństwo. Osoby, które chcą zakupić rower bądź wymienić swój jednoślad na model lepszej klasy, zmierzą się z dużym wyzwaniem. Bogactwo oferty może przyprawić o zawrót głowy.

Wybór tego jednego, właściwego roweru, może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też zdecydowaliśmy się zwrócić o pomoc do zawodników drużyny Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team - Stanisława Nowaka i Michała Ficka, którzy pomogą nam poznać wady i zalety różnych typów rowerów.

MTB

Reklama

Rower górski MTB to od wielu lat model cieszący się największą popularnością wśród użytkowników. Jego główną funkcją, jak sama nazwa wskazuje - Mountain Terrain Bike, jest możliwość wjechania w trudny teren górski, ominięcia nierówności, kamieni, błota i przeszkód terenowych, np. w lesie. Jego cechy to przede wszystkim:

  • szerokie opony z agresywnym bieżnikiem, umożliwiające jazdę na kamienistych szlakach czy leśnych duktach,
  • amortyzatory: przedni, tylny bądź jeden i drugi,
  • koła o średnicy 29 cali (ale uwaga: osoby niższe powinny rozważyć 27,5 cala),
  • hydrauliczne hamulce tarczowe,
  • dość szeroka, prosta kierownica, wpływająca pozytywnie na kontrolę jazdy, nawet na najbardziej wymagających fragmentach trasy,
  • jednorzędowy napęd z szerokim zakresem kasety (takie wyposażenie powinno w zupełności wystarczyć każdemu).

Dodatkowo warto pamiętać, że rama naszego roweru powinna zapewniać duży prześwit obok opon. Ilość przełożeń w rowerach górskich ulegała zmianie: trzy zębatki mechanizmu korbowego (z przodu) obecnie zastąpione są najczęściej jedną, a kaseta w tylnym kole rozrosła się aż do dwunastu przełożeń.

- Jeśli celujemy w długie, górskie wycieczki bądź w ściganie się na wymagających trasach, możemy dodatkowo wyposażyć nasz rower w sztycę o regulowanej wysokości. Rower MTB jest dla wszystkich, którzy chcą zjechać z drogi i dać się ponieść przygodzie w otoczeniu przyrody. Bardzo często pełni on funkcję uniwersalnego środka transportu czy sposobu na aktywne spędzanie czasu - mówi Stanisław Nowak.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje