Mateusz Waligóra rusza samotnie na pustynię Gobi

Mateusz Waligóra / fot: Sylwia Bukowicka /materiały prasowe

Pod koniec lipca podróżnik Mateusz Waligóra wyruszy do Mongolii. Celem jego wyprawy będzie pierwsze samotne przejście pustyni Gobi bez wsparcia z zewnątrz.

Reklama

Gobi to największa pustynia Azji, większa na świecie jest tylko Sahara. Charakteryzuje ją ekstremalny klimat i bardzo zróżnicowany teren - stepy, góry sięgające 4000 m n.p.m., rozległe rumowiska skalne i piaszczyste wydmy.

Tropem legendy himalaizmu

Temperatura może spaść w nocy do minus 30 stopni, a w dzień wzrosnąć do plus 45. Zagrożeniem są również huraganowe wiatry, burze piaskowe i wyładowania atmosferyczne.

Reklama

Jednym z nielicznych ludzi, którzy próbowali dokonać samotnego przejścia Gobi, był Reinhold Messner.

Legendarny himalaista - pierwszy, który zdobył wszystkie ośmiotysięczniki - swoją podróż przez pustynię zakończył po kilku tygodniach.

Nie przeszedł całej trasy - zdarzyło mu się podróżować na końskim grzbiecie, kilka razy skorzystał też z podwózki, którą zaoferowali mu pasterze, kupcy, poszukiwacze złota i ropy.

"Gobi nie da się zdobyć, gdyż już samo spojrzenie na tę pustkę jest niemal nie do zniesienia" - pisał później w książce "Gobi".

Siedemdziesiąt dni w drodze

Waligóra swoją samotną wyprawę planuje rozpocząć spod granicy Mongolii i Chin w miejscowości Bulgan Khovd. Stamtąd jego trasa wiedzie na Wschód - przez góry Ałtaju, całą pustynię Gobi aż do miejscowości Sainshand we wschodniej Mongolii. To ok. 1800 km.

Podróżnik szacuje, że marsz zajmie mu ok. 70 dni.

Rzeczy - namiot, żywność liofilizowaną, filtr do wody, sprzęt do nawigacji i komunikacji oraz panele słoneczne - będzie ciągnął za sobą na specjalnie wykonanym wózku. Znajdzie się na nim również woda - ok. 80-100 litrów, rezerwa pozwalająca przeżyć 5-6 dni.

Wyprawa w liczbach:

Termin: lipiec/sierpień/wrzesień/październik 2018 (wylot z Polski 29.07.2018, powrót 20.10.2018)

Czas trwania: ok. 70 dni

Dystans do przejścia: około 1800 km (więcej niż na biegun południowy)

Styl: bez wsparcia z zewnątrz (cały ekwipunek będzie transportowany na specjalnie przygotowanym do tego celu wózku)

Najniższa spodziewana temperatura: -30 stopni Celsjusza

Najwyższa spodziewana temperatura: +45 stopni Celsjusza

Waga żywności: około 60 kilogramów

Ilość transportowanej wody: maksymalnie 120 litrów

Mateusz Waligóra - podróżnik, fotograf, przewodnik, współpracownik National Geographic. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie- od Australii po Boliwię.

Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez jedną z najtrudniejszych dróg wytyczonych na Ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny, pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii.

Za dotychczasowe wyprawy był wyróżniany na największych polskich festiwalach podróżniczych.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje