Reklama

Lawina w Tatrach. Co oznaczają stopnie zagrożenia?

Ostrzeżenie o zagrożeniu lawinowym w Tatrach. Tych znaków nie wolno lekceważyć! /East News

Zima rozgościła się na Podhalu na dobre, pokrywając tatrzańskie szlaki grubą warstwą białego puchu. Wraz z piękną scenerią przyszło zagrożenie lawinowe. Przed wyruszeniem w góry warto sprawdzić, co oznaczają kolejne stopnie zagrożenia i kiedy lepiej odpuścić, żeby nie narazić się na poważne niebezpieczeństwo.

Decydując się na wyprawę w góry w najbliższych dniach, trzeba pamiętać, że gruba warstwa śniegu, która dopiero co pojawiła się w Tatrach jest świeża, a co za tym idzie - słabo związana. To oznacza, że może dojść do zejścia lawiny.

Reklama

Z komunikatu Tatrzańskiego Parku Narodowego z 30 grudnia:

“W Tatrach spadło bardzo dużo śniegu i obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są trudne i odradzamy wyjść powyżej górnej granicy lasu. Szlaki są tam w większości nieprzetarte, a w wielu miejscach wiatr utworzył zaspy śnieżne".

“W warunkach zimowych niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, lawinowe ABC) oraz umiejętność korzystania z tego sprzętu. Wybierając się w wyższe partie Tatr niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem" - czytamy dalej w zaleceniach TPN dla turystów.

Lawinowe ABC i przygotowanie do wyprawy

Wycieczka w wyższe partie gór latem dostępna jest dla każdego, nawet mniej wprawionego turysty. Nie wymaga specjalnego sprzętu, może poza dobrą parą butów, cieplejszą odzieżą, czołówką i powerbankiem - tak na wszelki wypadek - gdzieś na dnie plecaka. 

Uzbrojeni w pokorę wobec natury, zdrowy rozsądek, mądry plan i zapas prowiantu, możemy wybrać się na większość tatrzańskich szlaków.

Zimą sprawy się komplikują. Tatry zimą, a szczególnie wyższe partie gór, nie są dla każdego. Barierą wejścia jest już wspomniany w komunikacie TPN sprzęt. Na lodzie łatwo o poślizgnięcie, dlatego raki i czekan to podstawa, kiedy chcemy zmierzyć się ze stromym podejściem. 

W przypadku zagrożenia lawinowego niezbędne jest również wyposażenie, który pozwoli nam odkopać współuczestników wycieczki lub zwiększy prawdopodobieństwo, że sami zostaniemy odnalezieni pod zwałami śniegu.

Na lawinowe ABC składają się: detektor lawinowy (służy do lokalizowania osoby zasypanej), sonda lawinowa (służy do przeszukiwania lawiniska) i łopata lawinowa. 

Warto również zaopatrzyć się w plecak wypornościowy, utrudniający żywiołowi zakopanie osoby porwanej przez śnieg.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: lawina | Tatry

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje