Kamperem na wakacje

Kamperem na męskie wakacje /Adobe Stock
Reklama

Wakacje to czas odpoczynku i wytchnienia, kiedy to na chwilę zapominamy o pracy i codziennych obowiązkach. Każdy z nas lubi spędzać je w inny sposób. Jedni wolą korzystać z luksusów pięciogwiazdkowego hotelu, inni przyjemność czerpią z objazdowych wycieczek po całym świecie. Każdego roku przybywa amatorów kamperów, którzy urlop spędzają na podróżowaniu wraz z bliskimi wozem kempingowym.

Na ten moment w Polsce zarejestrowanych jest około 2000 kamperów. Co prawda daleko nam do takich krajów jak Niemcy czy Wielka Brytania, w których co roku przybywa kilkaset pojazdów tego typu, ale liczba domów na czterech kółkach wciąż rośnie. Nic więc dziwnego, że odpowiadając na potrzeby właścicieli kamperów i przyczep kempingowych przybywa pól kempingowych, sklepów z wyposażeniem dedykowanym kamperom oraz firm ubezpieczeniowych mających w swojej ofercie Motorhome Insurance (ubezpieczenie kamperów).

Reklama

Wypożyczyć czy kupić?

Karawaning (bo tak nazywa się podróżowanie kamperem lub z przyczepą kempingową) jest na tyle specyficzną formą wypoczynku, że nie każdemu musi ona przypaść do gustu. Dobrze jest zatem przed podjęciem decyzji o zakupie kampera spróbować smaku podróży z przenośnym domem i dopiero wtedy na podstawie własnych doświadczeń zdecydować, czy ma ona szansę stać się ulubioną. Nowy średniej klasy kamper kosztuje około 100 tysięcy złotych, więc nie jest to mały wydatek, tym bardziej dopiero zaczynając swoją przygodę z karawaningiem korzystniej jest taki wóz wypożyczyć. Wypożyczenie kampera to wydatek rzędu kilkuset złotych dziennie, co można porównać z wynajęciem pokoju w hotelu czy pensjonacie dla kilkuosobowej rodziny czy grupy znajomych. Wynagrodzeniem dla niektórych niedogodności związanych z podróżowaniem z własnym domem jest to, że nie trzeba wcześniej dokonywać rezerwacji i w każdej chwili można zmienić miejsce pobytu. Jest to zatem doskonała forma podróżowania dla tych, którzy chcą jak najwięcej zwiedzić, a ich wymagania względem noclegu nie są aż tak wygórowane.

Gdzie szukać ofert?

Każdego roku wypożyczalni kamperów przybywa, dlatego znalezienie wymarzonego wozu dla nikogo nie powinno stanowić większego problemu. Poszukiwania zacząć można od przejrzenia ofert w Internecie. Znajdziemy tam choćby porównywarki, które gromadzą oferty różnych firm i pozwalają wybrać tą najkorzystniejszą. W odpowiednie pola trzeba będzie wpisać informacje takie jak miejsce, w którym chcemy odebrać samochód, jego wielkość i klasę wyposażenia, a naszym oczom ukaże się lista odpowiadających naszym potrzebom kamperów wraz z opisem i zdjęciami. Porównywarki oferują też możliwość zarezerwowania wybranego samochodu i wpłacenia zaliczki.

A może przyczepa kempingowa?

Alternatywą dla kampera jest przyczepa. Nowa przyczepa nie różni się szczególnie wyposażeniem od kampera - w wielu modelach jest nawet więcej miejsca. Jest jednak pewien szczegół, który może utrudniać podróżowanie, a dla niektórych być powodem, dla którego wybiorą kamper. Mowa o braku integracji przyczepy z szoferką, przez co w razie chęci skorzystania z jej wyposażenia należy się zatrzymać i wyjść z samochodu. Przyczepa kempingowa ma jednak kilka zalet. Po pierwsze jest tańsza od kampera pod względem nabycia (koszt zakupu używanej to ok. 8 tys. zł. a nowej ok. 75 tys. zł.). Ponadto daje też wiele swobody, jako że podróżując można ją zostawić bezpiecznie np. na kempingu i na samo zwiedzanie udać się autem osobowym.

.
Dowiedz się więcej na temat: Kamper | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy