Reklama

Ćwiczenia z piłką fitness - tani sposób na domowy trening

Piłka fitness jest prostym, a jednocześnie niezwykle skutecznym przyborem treningowym. Ćwiczenia z jej użyciem poprawiają stabilność, równowagę, a przy okazji pomagają zapobiegać kontuzjom i bólom pleców. Koszt piłki nie przekracza 40 zł, a mobilność sprawia, że trening bez większych problemów można wykonywać w domu.

Piłka może może być pomocnym narzędziem w rozwoju mięśni oraz ich siły. Bardzo dobrze sprawdzi się w strechingu. Ma ogromną przewagę nad większością maszyn i przyborów, sprawia, że ćwiczenia są wykonywane w warunkach niestabilnych, dzięki temu, jest jednym z najlepszych przyborów kształtujących równowagę i koordynację.

Reklama

To niezwykle istotne i warto nieco rozwinąć ten temat. Wyobraźmy sobie duży dźwig. Silnik służący do podnoszenia ciężarów musi mieć odpowiednią moc. Nie bez znaczenia jest również sama konstrukcja dźwigu - jego szkielet i podstawa. Musi ona mieć odpowiednią stabilność. Dopiero połączenie tych dwóch elementów gwarantuje prawidłową pracę urządzenia.

Organizm człowieka jest podobny. Za generowanie siły odpowiadają mięśnie szkieletowe ich siła i sprawność sprawia, że możliwe jest podnoszenie ciężarów, a nawet zwyczajne, codzienne funkcjonowanie. Ludzkie ciało posiada również szkielet który warunkuje prawidłową stabilizację, oprócz kości występują w nim liczne mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy czy stabilizowanie ruchu we właściwej płaszczyźnie.

Przekładając to na praktykę, podczas unoszenia ramienia, głównym mięśniem odpowiedzialnym za generowanie siły jest mięsień naramienny. Jednak by ruch mógł odbyć się prawidłowo, na ułamek sekundy wcześniej napina się tak zwany pierścień rotatorów - składających się z 23 mięśni. Dopiero taki zespół, odpowiednio zsynchronizowany sprawia, że możliwe jest wykonanie owego ruchu.

Nieprawidłowy tonus mięśni posturalnych jest bardzo często przyczyną dolegliwości bólowych np. w obrębie kręgosłupa czy kontuzji pojawiających się w trakcie aktywności fizycznej, a nawet wykonywania czynności codziennych.

Piłka fitness jest znakomitym przyborem, który stymuluje mięśnie posturalne, kształtując ich odpowiedni tonus oraz synchronizację nerwowo-mięśniową.

Wybór piłki


Nie jest to tak prosta sprawa, gdyż piłki występują w różnych rozmiarach. Ich średnica może mieć od 35 do 85 cm.  Należy dobrać ją do wzrostu. Najprościej zrobić to na podstawie tabeli, którą publikujemy poniżej: 

Oto zestaw ćwiczeń, który znakomicie wpłynie na koordynację i równowagę.Jacek Bilczyński Fit&Lifestyle Coach
Dołącz do Jacka na portalu Facebook


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje