Reklama

Ćwiczenia chronią przed wypaleniem zawodowym

Udział w zajęciach sportowych może uchronić przed depresją i wypaleniem zawodowym - sugerują badania izraelskie, które publikuje pismo "Journal of Applied Psychology".

Najnowsza praca naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Uniwersytetu w Hajfie potwierdza, że unikanie aktywności fizycznej nie tylko zwiększa ryzyko otyłości, ale też odciska negatywne piętno na zdrowiu psychicznym. Obserwacje prowadzono wśród ponad 1,6 tys. zdrowych pracowników sektora prywatnego i publicznego. Podczas badań okresowych podano im do wypełnienia ankietę, a w ciągu kolejnych 9 lat trzykrotnie jeszcze zaproszono na spotkania kontrolne.

Reklama

Depresja nie lubi ruchu

Analiza potwierdziła, że pogorszenie objawów depresji wróżyło nasilenie się wypalenia zawodowego w przyszłości i odwrotnie. Okazało się jednak, że aktywność fizyczna (definiowana przez autorów, jako każda aktywność, która wzmaga akcję serca i powoduje wydzielanie potu) łagodziła tę zależność w sposób wprost proporcjonalny do zaangażowania w nią. U osób nieaktywnych depresja i wypalenie bardziej się nasilały wraz z upływem czasu niż u ćwiczących. A im więcej czasu ktoś poświęcał na ruch, tym rzadziej doświadczał pogorszenia stanu zdrowia psychicznego, w tym depresji i wypalenia, w kolejnych trzech latach.

Na stres sport

Najwięcej korzyści odnosiły osoby ćwiczące co najmniej 240 minut (4 godziny) tygodniowo - stan psychiczny nie pogarszał się u nich prawie wcale. Ale nawet 150 minut ruchu na tydzień miało bardzo pozytywny wpływ na psychikę, podkreślają autorzy. Pomagało ludziom lepiej sobie radzić z obowiązkami w pracy, poprawiało wydajność i samoocenę oraz zapobiegało problemom osobistym i zawodowym pojawiającym się w związku z depresją i wypaleniem zawodowym. Jak komentują naukowcy, wyniki te wskazują, że aktywność fizyczna jest skuteczną metodą walki ze stresem.

Ćwiczący pracują więcej

Ich zdaniem, pracodawcy mogą w dłuższej perspektywie odnieść korzyści ze stworzenia sali do ćwiczeń na terenie firmy lub z dotowania zajęć fizycznych swoim pracownikom, a nawet z wprowadzenia elastycznego czasu pracy po to, by ułatwić zatrudnionym udział w zajęciach sportowych. Zachęcanie swoich pracowników do aktywności fizycznej może bowiem zredukować liczbę ich nieobecności w pracy oraz zwiększyć wydajność.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje