Reklama

​Chcesz być zdrowy, ale nie chce ci się ćwiczyć? Jest na sposób

Naukowcy dowiedli, ile minut aktywności fizycznej w ciągu tygodnia wystarczy, aby cieszyć się dobrym zdrowiem /123RF/PICSEL

Jaka jest minimalna ilość czasu jaką powinieneś poświęcać na ruch, aby zachować zdrowe ciało? Naukowcom udało się odpowiedzieć na to pytanie. Wbrew pozorom wcale nie trzeba się przemęczać!

Reklama

Częste wizyty w siłowni? Żmudny domowy trening? Wbrew pozorom nie trzeba aż takiej aktywności fizycznej, aby móc cieszyć się zdrowiem. Pamiętajcie - mowa tutaj o absolutnym minimum. Staranie się ponad ten poziom jest jak najbardziej mile widziane!

Dwie i pół godziny umiarkowanej aktywności tygodniowo. Tyle zdaniem ekspertów wystarczy by móc cieszyć się sprawnym organizmem. Sprawnym nie znaczy wysportowanym. Jednak wiele osób nie dochodzi - i to dosłownie - do takiego wyniku. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że za umiarkowaną aktywność eksperci uważają chodzenie (spacery z psem i "po gazetę" się liczą!), jazdę na rowerze i pływanie. 

Nudy? Możecie zamienić je na 90 minut intensywnego wysiłku - boks, bieganie, trening HIIT. Kluczem jest oczywiście regularność.

- Dwa kółka, piesze wędrówki, a nawet rowerek stacjonarny będą w porządku, o ile zadbamy o tempo wymagające od nas małego wysiłku - mówi Cassie White cytowana przez australijski serwis ABC.

- Nie należy też robić zbyt długich przerw od aktywności fizycznej - dodaje Timothy Fairchild z Murdoch University's School of Psychology and Exercise Science. 

Innymi słowy nie da się przeleżeć sześciu dni i "odpracować" ich siódmego. Dobrą praktyką jest planowanie aktywności - chociażby w formie spacerów - na cały tydzień. Swoje postępy można śledzić używając m.in. aplikacji w smartfonie lub smartwatchu monitorującej nasze sportowe poczynania. 

Reklama

Uczeni zwracają też uwagę na siedzący tryb życia. Polecają, by mieć na uwadze czas spędzony za biurkiem w pracy oraz na kanapie po powrocie do domu. Ich rada jest prosta - częściej wstawać! Krótkie, ale częste przechadzki są w stanie poprawić tę nieciekawą sytuację.

Na koniec raz jeszcze przypominamy: to absolutne minimum. 150 minut aktywności jest granicą, którą jak najbardziej warto przekroczyć! Bez tego nie zgubicie niechcianych kilogramów i nie "zbudujecie" sześciopaku. Z całą pewnością poczujecie się jednak znacznie lepiej...


INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: aktywność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje