Reklama

Capoeira - wytańcz kondycję przed zimą

Gorsza odporność, słabnące siły i utrata dobrego humoru to tylko niektóre z przykrych skutków późnej jesieni. Trochę ruchu w ciekawej formie może temu zaradzić. Capoeira, bo o niej mowa, nauczy też dyscypliny i systematyczności.

Taneczna sztuka walki pochodząca z Brazylii to sposób nie tylko na poprawę humoru, ale przede wszystkim na polepszenie swojej sprawności fizycznej. Elementy sztuki walki oraz taneczne, płynne ruchy świetnie wpływają na koordynację ruchu oraz kondycję. Jednocześnie ćwiczenia nie są bardzo wymagające i spróbować swoich sił w nowej dyscyplinie może w zasadzie każdy.

Reklama

- To nie jest sport wyczynowy, rzadko uprawiany w celach rywalizacji sportowej i pogoni za wynikiem. Trening nastawiony jest na poszukiwanie i rozwijanie atutów każdego adepta - tłumaczy Adam Faba, prekursor capoeiry w Polsce.

Capoeira jest kombinacja rytmicznych ruchów - bo trening zwykle odbywa się przy dźwiękach muzyki lub wyklaskiwanemu akompaniamencie, płynnych uników i kopnięć. Ćwiczenia wyglądają spektakularnie, ale oprócz widowiskowości capoierę wyróżnia fakt, że wiele jej elementów to samoobrona, którą później można wykorzystać w realnych sytuacjach.

Brazylijski trening doskonale wpływa na kondycję psychiczną. Ćwiczenia nie tylko rozluźniają mięśnie, ale i odprężają umysł. Taki aktywny odpoczynek świetnie się sprawdzi podczas coraz krótszych jesiennych dni. Oprócz odprężenia i uwolnienia od myśli capoeira to kontakt z drugim człowiekiem.

- Capoeira otwiera nas na innych, uczy szacunku do drugiego człowieka, uczy również dyscypliny i systematyczności - mówi Faba.

Mimo że capoeira nie jest najpopularniejszą obecnie dyscypliną, bez problemu można znaleźć w największych miastach Polski kilka szkół, które oferują kursy na różnym poziomie zaawansowania. W wielu ośrodkach technikę uników i kopnięć można szlifować pod czujnym okiem instruktorów z Brazylii.

PAP life

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: capoeira | taniec | sztuki walki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje