Reklama

Burza w Tatrach: Jak zminimalizować zagrożenie?

Jednym z największych niebezpieczeństw, jakie mogą nas spotkać w górach jest burza /Jozefowicz/Reporter /East News

Zdarza się, że przychodzi nagle, zmieniając w kilka chwil przyjemny letni górski wypad w niebezpieczną walkę o przetrwanie. Nie mamy najmniejszego wpływu na tatrzańską pogodę, ale możemy zrobić co w naszej mocy, żeby nie znaleźć się na szlaku w nieodpowiednim momencie, a w razie czego - przygotować się na załamanie pogody.

Reklama

Sezon turystyczny w Tatrach zbliża się wielkimi krokami. 

Reklama

Polacy co roku bardzo chętnie przyjeżdżają latem na Podhale, nie inaczej będzie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Tym bardziej, że niektóre kierunki zagraniczne wciąż mogą być trudniej dostępne w związku z obostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa.

Dramatyczne sceny spod Giewontu

Największym zainteresowaniem cieszyć się będą zapewne najpopularniejsze tatrzańskie szlaki i szczyty - Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Dolina Kościeliska i Chochołowska, Giewont czy Czerwone Wierchy. 

Owszem, będzie tłoczno, ale przede wszystkim pięknie, jak to w górach.

Wybierając się latem w Tatry warto być świadomym zagrożeń, żeby zminimalizować ryzyko znalezienia się w złym miejscu i czasie. Jednym z największych niebezpieczeństw, jakie mogą nas spotkać w górach jest burza. 

Wciąż mamy w pamięci dramatyczne sceny spod Giewontu z 22 sierpnia ubiegłego roku. Od uderzeń piorunów zginęły cztery osoby, a 157 zostało rannych. Służby ratunkowe skalę tragedii nieprzypadkowo porównały do ataku terrorystycznego.

Dlaczego burza w Tatrach jest groźna?

Wydarzenia sprzed roku doskonale obrazują, dlaczego burza w górach jest tak niebezpieczna. 

Liczna grupa turystów stała blisko siebie w miejscu narażonym na uderzenie pioruna. Część z nich została porażona, ponieważ trzymała się (przewodzących) łańcuchów. Dodatkowo bliskość grani sprawiła, że byli narażeni na uderzenia odpryskami skalnymi, a możliwość upadku ze znacznej wysokości zwiększało ryzyko odniesienia poważniejszych obrażeń.

Pioruny w Tatrach często uderzają w górskie szczyty. Upodobały sobie Świnicę, Krywań, Czerwone Wierchy czy Giewont, a więc wyjątkowo popularne kierunki wycieczek, ale nie ograniczają się wyłącznie do odsłoniętych wierzchołków. 

Na następnej stronie znajdziesz osiem porad, jak przygotować się do wyprawy w góry, by uniknąć burzy i ograniczyć ryzyko odniesienia obrażeń>>>

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: burza | góry | Tatry | TOPR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje