Reklama

Bezpieczeństwo w Tatrach. Pięć zagrożeń dla turystów

W Tatrach pogoda może zmienić się w każdej chwili. Należy o tym pamiętać planując pieszą wędrówkę /Fot. Pawel Murzyn /East News

Czy Tatry są górami bezpiecznymi? Oczywiście! O ile wybierając się w nie zabierzemy ze sobą pokorę i zdrowy rozsądek, a ryzykanctwo zostawimy na parkingu. W szczególny sposób dotyczy to lekceważenia potęgi natury. Oto pięć zagrożeń pogodowych, które warto mieć na uwadze planując letni wypad w najwyższe polskie góry.

Reklama

Nie piszemy tych słów po to, by kogokolwiek wystraszyć. Prędzej, by uświadomić mniej obeznanych turystów, że aura w Tatrach może być wyjątkowo kapryśna, a konsekwencje zignorowania ewidentnych sygnałów ostrzegawczych - co najmniej opłakane.

Burze z piorunami

Reklama

Od zeszłego sezonu letniego chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że porażenie piorunem jest realnym i bardzo niebezpiecznym zagrożeniem w czasie górskiej wycieczki. Przypomnijmy, że 22 sierpnia 2019 roku od uderzeń piorunów zginęły cztery osoby, a 157 zostało rannych. 

Gwałtowne burze w letnich miesiącach są w Tatrach zjawiskiem częstym. Przeważnie występują w godzinach popołudniowych, dlatego by ustrzec się przed nawałnicą proponujemy ruszyć na szlak wczesnym rankiem, a jeśli załamanie pogody zastanie nas wysoko w górach, zawróćmy, kiedy tylko usłyszymy pierwsze pomruki burzy.

Chłód w środku lata

W czasie deszczu przeważnie znacząco spada temperatura powietrza. Jeśli dodatkowo zerwie się wiatr, a nasza odzież będzie daleka od wodoodpornej, możemy poważnie wychłodzić organizm, nawet jeśli startowaliśmy kilka godzin wcześniej na szlak w letnim skwarze i nic nie zapowiadało katastrofy. 

To dlatego warto mieć zawsze w plecaku odpowiednie ubranie, zabezpieczające przed deszczem i skutkami ewentualnego wychłodzenia. 

Nieodłączną towarzyszką górskich wycieczek powinna być również folia NRC. Waży tyle co nic, zajmuje niewiele miejsca, a w razie potrzeby skutecznie zabezpieczy przed chłodem.

Ryzyko udaru słonecznego

Temperatury w górach mogą zaskoczyć również na plus. Już w szkole uczyliśmy się, że wraz ze wzrostem wysokości robi się chłodniej, ale... nie zapominajmy, że im jesteśmy wyżej, tym bardziej narażamy się na działanie promieni słonecznych.

Mocne słońce jest szczególnie niebezpieczne dla osób chorych. Dolegliwości - dla przykładu - kardiologiczne w połączeniu z wysoką temperaturą i nadmiernym wysiłkiem wielokrotnie kończyły się interwencją TOPR, a czasem - nawet śmiercią turysty. Uważajcie na siebie i dostosowujcie wycieczkę do możliwości własnego organizmu. Jeśli w trakcie wyprawy poczujecie się źle lub zobaczycie osobę, która wyjątkowo ciężko oddycha, nie bójcie się wzywać pomocy.

Nie musimy chyba dodawać, że krem o wysokim współczynniku UV, czapka i okulary przeciwsłoneczne to absolutna podstawa wyposażenia każdego górołaza. Oparzenia słoneczne są nie tylko nieprzyjemne i bolesne, ale i groźne dla skóry. 

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Tatry | bezpieczeństwo | góry | TOPR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje