Jogging: wybieramy buty

Abebe Bikila maraton na olimpiadzie w Rzymie przebiegł boso i wygrał. - Bieganie boso jest naturalne i zdrowe - mówią ortopedzi. Jednak jeśli masz do pokonania dłuższą trasę, boso możesz ją przebiec tylko po odpowiednio miękkim podłożu: po leśnych ścieżkach, po piasku czy trawie. By biegać na twardych nawierzchniach, a przy tym zachować zdrowie, potrzebują butów, które zapewnią odpowiednią ochronę.

Stopa stopie nierówna

Początkujący biegacz powinien sprawdzić, jaki mają typ stopy. Można to zrobić na specjalnej bieżni w dobrych sklepach albo u ortopedy.

Reklama

Ruchy wykonywane przez stopę podczas biegu są bardzo złożone. Równie skomplikowane jest dobranie odpowiedniego dla niej typu buta. Możesz zaprosić do wspólnego joggingu doświadczonego biegacza, który zaobserwuje, czy stopy nie odchylają się zbyt mocno do wewnątrz. W takim wypadku będziesz potrzebował butów dobrze trzymających stopę. Także cięższe osoby potrzebują butów mocniej trzymających stopę.

Najważniejsze jest dopasowanie buta do stopy - musi przylegać idealnie i nie może w żadnym wypadku uwierać. Kobiety powinny zaopatrywać się w modele skonstruowane specjalnie dla nich.

Jakie buty na zbyt dużą pronację?

Każdy but zmienia naturalny ruch stopy. W normalnym przypadku stąpa się najpierw piętą nieco na zewnątrz, a następnie stopa przekręca się lekko tak, że kostkę zgina się trochę do środka. Ten efekt zwany pronacją to naturalny amortyzator stopy. Jednak zbyt duża pronacja jest szkodliwa. Jeśli kostka silniej wygina się do środka, potrzeba butów mocniej trzymających stopę.

A jakie na zbyt małą pronację?

Jeśli jednak podczas biegu stawia się stopę bardziej na jej zewnętrznej krawędzi (supinacja), naturalna amortyzacja stopy to za mało. Wtedy potrzeba butów zapewniających większą amortyzację. Wybór butów o podeszwach z większą amortyzacją jest wskazany również bardzo ciężkim biegaczom lub biegającym często po twardym podłożu, na przykład po asfalcie.

Dużo czasu na zakupy

Marka nie jest tak istotna, jak idealne dopasowanie butów. A więc dobrze jest przymierzyć w sklepie dużo różnych modeli. W każdym warto przebiec się na próbę - najlepiej przed sklepem. Uwaga na rozmiary - to przybliżone wielkości, bo mogą się bardzo różnić w zależności od modelu butów.

Jak dobrać rozmiar?

But powinien ściśle przylegać do pięty, ale nie uciskać. Z kolei z przodu powinno zostać trochę wolnego miejsca, ponieważ ta część stopy puchnie podczas wysiłku. W odległość między dużym palcem a czubkiem butów powinien zmieścić się kciuk. Zwróćmy uwagę, żeby but dał się dobrze zasznurować w swojej środkowej części, ale bez zbytniego nacisku na podbicie stopy.

Oczy otwarte

Jeśli już wybierzemy idealną, upragnioną parę butów, spójrzmy na nią jeszcze raz krytycznie. Wyjmijmy wkładkę, sprawdźmy wszystkie szwy i miejsca sklejane. Jeśli pojawi się cień wątpliwości, poprośmy o przyniesienie innej pary z magazynu.

Nie przesadzać

W nowych butach nie biegnijmy od razu maratonu. Lepiej powoli zwiększać dystansy i przebiegać raczej częściej w ciągu tygodnia krótsze odcinki, niż raz odcinek ekstremalny.

Dwie pary są lepsze niż jedna

Jeśli przebiegamy ponad 20 km tygodniowo, najlepiej używać na zmianę dwóch różnych modeli butów. Dzięki temu stopy będą obciążane w różny sposób, zamiast nieustannie tak samo.

Świat konsumenta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy