Reklama

5 mitów siłowni

Wiele "świętych" zasad obowiązujących w siłowni pochodzi z lat 40., kiedy najnowocześniejszą metodą leczenia raka prostaty była kastracja, a ćwiczenia wytrzymałościowe były uważane za szkodliwe dla kobiet.

Piszesz na komputerze? Umiesz wysyłać sms-a czy maila? Pewnie, że tak! To umie prawie każdy. Dlaczego więc siłownie wydają się odporne na postęp? To prawda, że budowanie sylwetki jest bardzo proste: unosisz ciężar i wracasz z nim do punktu wyjścia. Ale bardziej szczegółowe zasady nie są już tak odporne na działanie czasu. Wiele z nich ma po 60 lat, ale nawet te młodsze, chociaż już zanegowane przez największe badania, nadal są rekomendowane w wielu klubach fitness. Są spore szanse, że ty też z nich korzystasz. Spokojnie: nie mówię, że twój trening nie działa. Prawda jest taka, że działa każdy. Tylko jeden gorzej, a drugi lepiej. Wybierz tę drugą opcję.

Reklama

Mit: rób od 8 do 12 powtórzeń. Jest to optymalna liczba powtórzeń dla budowania mięśni.
Źródło: w 1954 roku Ian MacQueen, angielski chirurg i zawodowy kulturysta, opublikował raport, w którym rekomenduje umiarkowanie dużą liczbę powtórzeń jako najlepszą do budowania masy mięśniowej.
Jaka jest prawda: liczba powtórzeń zależy od ciężaru, z jakim pracujesz - zawsze dobieraj go tak, by ostatnie powtórzenie robić z wyraźnym trudem, ale poprawnie technicznie.

8-12 powtórzeń oznacza trening ze średnimi obciążeniami. Są one dobre dla początkujących i na pewno zmienią ich sylwetkę. Średnie obciążenia, którym poddajesz włókna mięśniowe przez średni czas, na pewno spowodują przyrost masy mięśniowej, ale stanie się to nie w taki sposob, jakiego najbardziej oczekujesz. Bo ty chcesz, żeby było szybko i dużo. Duże obciążenia dają szybsze przyrosty. Z kolei, dłuższy trening daje mięśniom większą wytrzymałość, poprawiając liczbę komórek wytwarzających w nich energię. Zasada 8-12 powtórzeń jest kompromisem pomiędzy tymi działaniami, a kompromisy nie zawsze są najskuteczniejsze.
Co z tego wynika: urozmaicaj obciążenia. Jeśli trenujesz trzy razy w tygodniu, tak dobieraj ciężary, byś raz dał radę zrobić 5 powtórzeń, raz 10 i raz 15.

Mit: rób 3 serie każdego ćwiczenia.Tak uzyskasz najszybszy przyrost masy mięśniowej.
Źródło: w 1948 roku lekarz Thomas Delorme w "Archives of Physical Medicine" napisał, że 10 serii po 10 powtórzeń przynosi przy treningu nóg taki sam efekt, jak trzy serie po 10 powtórzeń.
Jaka jest prawda: nie ma nic złego w wykonywaniu trzech serii, ale...
Co z tego wynika:: ...zmiana liczby serii wcale nie jest grzechem. Ważniejsze, byś zmieniał wtedy też liczbę powtórzeń w serii, tak by ogólna liczba powtórzeń była podobna.

Dowiedz się więcej na temat: zasad | mity | trening | ćwiczenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje