Marynarka kontra garnitur

Ideałem kobiet nie jest już oficer wbity w sztywny mundur, ale wyluzowany przystojniak w swobodnej marynarce. Ale od okazji wymagających garnituru uciec nie sposób.

Jeśli założysz elegancki garnitur - perfekcyjnym mężczyzną raczej określi cię twój szef niż partnerka - kobiety coraz częściej cenią sobie u mężczyzn swobodną elegancję z domieszką nonszalancji i wyobraźni. Jednak na wielu stanowiskach garnitur jest wymagany i musi stać się codziennym elementem twojej garderoby.

Masz do wyboru klasyczne, jedno-, dwu- lub trzyguzikowe marynarki wykonane z wełny i poliestrów bądź zawierające w swym składzie lycrę, z mniej lub bardziej rozłożystymi klapami. Kolory to jak zwykle czerń, grafit, szary, oliwkowy, granatowy, także modny obecnie tenis (delikatne prążki). Spodnie proste, jak zawsze o długości sięgającej butów (spodnie powinny opierać się na butach). Taka klasyka obowiązkowo wymaga dobrze dobranego krawata.

Reklama

W porównaniu do innych części ubiorów, w modzie na garnitury nie zmienia się tak wiele. Najważniejsza jest jakość i to, jak leży. Warto wydać nawet trochę więcej pieniędzy, garnituru nie kupujesz co miesiąc. A jeśli już być eleganckim - to w każdym calu, bez podróbek i udawania.

Co to jest casual

Określenie to zrobiło w modzie prawdziwą karierę i nawet w polskim języku modowym zastąpiło słowo "na co dzień". Wszystko, co określa się mianem casual, kojarzyć się powinno z codziennym strojem do pracy i tak zwaną miejską lub sportową elegancją.

Tutaj projektanci proponują cały szereg marynarek, które z odpowiednio dobranymi spodniami zastąpią garnitur. Najmodniejsze są marynarki wełniane lub z poliestru o luźnym kroju, wykonane z lekkich, dobrze układających się materiałów, które możesz łączyć z dobrymi gatunkowo, wełnianymi sweterkami, koszulkami polo lub koszulami o oryginalnym wzorze lub fakturze. Taki strój zapewni ci w pracy poczucie "eleganckiego luzu".

Wielkim zainteresowaniem i poparciem projektantów cieszą się garnitury w stylu casual. Tu wykorzystuje się materiały takie jak sztruks, aksamit, welur. Świetnie sprawdzają się zimą, można je nosić bez krawatów, a połączenie klasycznego fasonu z ciepłymi, praktycznymi materiałami czyni cię mężczyzną szalenie interesującym.

Dominującymi kolorami tego stylu są ciepłe brązy, beże, zielenie, melanże oraz barwy niebiesko-szare.

Szafa i dusza artysty

Prążki, ostre kolory, mocno wytaliowane marynarki - masz ochotę spróbować, ale brakuje ci odwagi? Projektanci wprowadzają coraz więcej urozmaiceń i kolorów do mody męskiej, a panowie powoli, z oporami, ale po nie sięgają. Na początek warto zdecydować się na jakiś kompromis między starymi a nowymi czasami. Załóż fantazyjną marynarkę, resztę pozostaw klasyczną. Taki umiar to nie tylko sposób na brak odwagi, ale też na zachowanie proporcji, których zawsze wymaga elegancja.

Ważna jest też okazja, na którą masz zamiar się ubrać. Na piwo ze znajomymi lub imprezę do klubu śmiało możesz założyć efektowną marynarkę i sprawdzić, czy dobrze się czujesz w takim wydaniu. Może okazać się, że nie aż tak wyróżniasz się z tłumu - oryginalnie ubranych mężczyzn jest coraz więcej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: marynarka | garnitur
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy