Len – materiał idealny dla faceta. Jak i z czym nosić lnianą koszulę?

Len to jedno z najlepszych rozwiązań na lato. Jest naturalny, przewiewny i wygląda dobrze w każdym wydaniu. Dlatego przygotowując męskie stylizacje, warto pamiętać o tym materiale. Poznaj historię lnu, dowiedz się, co wyróżnia go na tle innych tkanin i jak go nosić w tym sezonie.

Jeśli nie masz pomysłu na to, jak się ubrać w ciepłe dni, mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie – len. Mimo, że może on kojarzyć się z wakacyjnymi stylizacjami, sprawdzi się w wydaniu casual, jak i w zestawieniu z eleganckimi ubraniami. Wciąż zastanawiasz się, jak uzupełnić swoją letnią szafę? Poznaj zalety lnu, dowiedz się, jak nosić lnianą koszulę i z czym ją zestawić.

Dlaczego len jest wyjątkowy? 

Pierwszy raz w zakładach tkackich len pojawił się prawdopodobnie w 2600 r. p.n.e., w starożytnym Egipcie. Wytwarzany z konopi materiał był bardzo cienki i delikatny. Później, zależnie od przeznaczenia, produkowano różne rodzaje lnianych tkanin. Przez wieki zmieniały się także techniki tkackie. Lniane stroje nosili kapłani, królowie, ozdabiano też nimi świątynie. W Europie materiał ten rozpowszechnił się w XIX w., dzięki wprowadzeniu nowych metod produkcji. W tym czasie produkcja lnu rozwijała się także w Polsce, na Podlasiu. 

Reklama

Aby przekonać Cię do lnianych stylizacji, zaczniemy od jego mocnych stron. Len jest naturalnym materiałem, dlatego się nie elektryzuje i nie uczula. Dzięki luźnej strukturze splotu jest także niezwykle lekki, przewiewny i pozwala skórze oddychać. Co ważne, lniane ubrania są bardzo wytrzymałe, odporne na rozciąganie i tarcie. Dzięki temu przez wiele lat zachowują trwałość. 

Dla wielu osób atutem lnu jest także jego uniwersalność. Jest pewne, że lniana koszula czy spodnie o klasycznym kroju będą modne każdego lata. Len jest również biodegradowalny, co pomaga chronić środowisko naturalne.



Jak pielęgnować lniane ubrania

Len jest dość łatwy w pielęgnacji. Zwykle lniane ubrania można prać w pralce, używając delikatnego cyklu lub programu prania ręcznego. Zalecamy jednak sprawdzić informacje na metce. Nie wypełniaj bębna po brzegi, bo może to skutkować skręceniem włókien lub odkształceniem stroju. Len warto suszyć klasycznie, a tylko w wyjątkowych sytuacjach w suszarce bębnowej. Lniane ubrania najlepiej prasować, gdy są lekko wilgotne.

Gdy zdecydujesz się na pranie ręczne, ono również powinno być delikatne. Nie rozciągaj ani nie wykręcaj materiału. Jeśli dany element garderoby jest zrobiony z lnu z domieszką innej tkaniny, proces pielęgnacji może się różnić od podanego przez nas.


Lniana koszula – przepis na udaną stylizację

Len kojarzy się z letnim relaksem. Mimo to, ze względu na swoje właściwości, jest idealnym elementem stroju do pracy czy na spotkanie biznesowe. Dobrze zestawiony, choć lekko gniotliwy, będzie współtworzył elegancką i klasyczną stylizację. - Na nieformalne okazje świetnie sprawdzi się jednokolorowa lniana koszula - błękitna, biała lub różowa o usztywnionym kołnierzyku, zestawiona z garniturem lub stylową marynarką. – mówi ekspert Answear.com, Maria Pisarek. 

W takiej stylizacji poza lnianą koszulą reszta ubrań powinna mieć formalny charakter.

Co do wakacyjnych zestawień – tutaj panuje dowolność. Możesz zestawić lnianą koszulę z szerokimi spodniami z tego samego materiału, z klasycznymi chinosami lub krótkimi spodenkami. Wzór na koszuli jest dowolny – sprawdzą się zarówno gładkie, jak i te w regularne prążki lub w kratkę. 

Dlatego pamiętaj – jeśli w Twojej szafie wiszą „nieśmiertelne” lniane ubrania, tego lata możesz im dać szansę przy każdej okazji. 

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy