Jak kupować tanio w sieci? Poznaj praktyczne rady

Możliwości oszczędzania przy zakupach w sieci jest wiele. Każdy może dziś bez wysiłku zostać „smart shopperem“ – to nic nie kosztuje i jest proste. Ale jak znajdować najlepsze oferty, oszczędzać nie tylko pieniądze, lecz również czas, a nawet zarabiać przy okazji zakupów?

Ekspert od smart shoppingu z największego na świecie centrum zakupów online prezentuje 5 praktycznych rad.

1. Wiesz, czego szukasz? Porównuj ceny

Porównywarki to elementarz oszczędzania na zakupach online - są popularne w Polsce. Pozwalają na szybkie zorientowanie się w cenach produktu, którego szukamy. Dobrze jest korzystać z kilku porównywarek, żeby solidnie przeszukać rynek i nie przepłacić.

Pod tym względem wyszukiwarki są świetnym pomocnikiem w oszczędzaniu, ale mają też swoje ograniczenia: nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że widzieliśmy wszystkie oferty, a te znalezione są aktualne. Poza tym w ten sposób można przegapić ciekawe oferty na artykuły, których akurat w tym momencie nie szukamy, ale które mogłyby być dla nas interesujące. Jeśli łowca nie idzie za zwierzyną, lecz na nią czeka, to omija go wiele dobrych okazji.

Reklama

2. Kupony rabatowe - oszczędzaj i pieniądze, i czas

To bardzo prosty i popularny sposób na oszczędzanie w sieci. Jak to działa? Znajdujemy kupon rabatowy sklepu (na przykład 10 proc. na nieprzecenione produkty lub 20 proc. na określony asortyment). Kupon zawiera kod, który wpisujemy przy transakcji. Warto pamiętać, że w każdym e-sklepie odpowiednie pole może się znajdować w innym miejscu, ale koniecznie trzeba je wypełnić (przekopiować kod rabatowy) przed finalizacją zakupu.

Korzystanie z kuponów rabatowych jest łatwe - trzeba tylko znaleźć odpowiednie oferty. Chodzi o to, żeby nie szukać ich długo i nie trafiać na kupony "przeterminowane".

- Z punktu widzenia kupującego liczy się to, żeby kupony były aktualne, sprawdzone i żeby w jednym miejscu był jak największy wybór, w tym oferty najbardziej atrakcyjnych i lubianych marek oraz sklepów. Wtedy oszczędza się i pieniądze,
i czas - mówi Alicja Rząd z RetailMeNot.pl.

3. Cashback - otrzymuj zwrot pieniędzy przy zakupach

Przy zakupach online można otrzymać "pieniądze z powrotem“. Oczywiście nie całą sumę, ale da się w ten sposób sporo oszczędzić. Na zakupach "cashback" (nazywane też moneyback) działa tak: kupujemy produkt za określoną cenę, a część pieniędzy (zwykle pewien procent wartości transakcji) po jakimś czasie otrzymujemy z powrotem.

Przy większej liczbie transakcji robi się z tego znaczna suma. Oprócz oficjalnych ofert cashback pochodzących bezpośrednio od sklepów internetowych i marek istnieją również wyspecjalizowane serwisy. Jeżeli zakup zostanie wykonany za ich pośrednictwem to zwracają użytkownikowi część pieniędzy.

Doświadczeni łowcy online korzystają z serwisów, gdzie są tylko aktualne i przetestowane oferty typu cashback, znajduje się je szybko i w prosty sposób od razu można je wykorzystać (jednym kliknięciem).

Profesjonaliści w oszczędzaniu na zakupach w sieci wiedzą też, że oferty typu cashback nieraz łączą się z kuponami rabatowymi lub innymi możliwościami. Czyli przy jednym zakupie oszczędza się podwójnie.

4. Społeczności smart shopperów: oszczędzaj  więcej z innymi

Opinie, podpowiedzi czy rekomendacje innych są bardzo pomocne przy kupowaniu w sieci. Również w Polsce istnieją już całe społeczności wyspecjalizowane w oszczędzaniu. Ich członkowie oceniają sklepy, produkty, szukają i testują kupony rabatowe, zniżki, wyprzedaże czy promocje, wzajemnie dzielą się swoimi odkryciami i doświadczeniami. Działa to jak oddolne, niezależne badanie rynku pod kątem korzyści dla kupujących. Gdy klienci tworzą tego rodzaju sieć, łatwiej im znaleźć najlepsze oferty, a zakupy online stają się bezpieczniejsze.

- Dlatego na RetailMeNot.pl dodatkowo stworzyliśmy miejsce dla aktywnej społeczności. Użytkownicy pomagają innym oszczędzać i korzystają z pomocy innych, przy czym od razu również mogą wykorzystać znalezione na naszej stronie zniżki i rabaty. A nasz program bonusowy pozwala im w ten sposób nawet  dodatkowo zarabiać - wyjaśnia Alicja Rząd.

5. Programy bonusowe - zbieraj punkty i nagrody za lojalność

Zwykle jest tak, że najpierw trzeba coś kupić, żeby otrzymać w nagrodę punkty bonusowe. Im droższy produkt, tym więcej punktów. Poza tym w tradycyjnym modelu to sposób oszczędzania dla wytrwałych - zazwyczaj punkty trzeba zbierać długo, żeby uzyskać z tego jakieś korzyści. Z punktu widzenia sklepów i marek to forma nagrody dla klientów za ich wierność.

- My wprowadziliśmy zupełnie inny model. Punktami bonusowymi nagradzamy nie tylko za zakupy i oszczędzanie poprzez naszą platformę, ale też za aktywność w naszej społeczności. Zbiera się je, udostępniając znalezione kody rabatowe lub oceniając i testując oferty z RetailMeNot.pl. Korzyść jest wymierna, ponieważ punkty można zamienić na kupony pieniężne do sklepów online - podkreśla Alicja Rząd.


INTERIA.PL/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy