Szukasz sportowych emocji? Zastanów się nad wybraniem dobrego telewizora

Fani sportu to najczęściej osoby, które spędzają dużo czasu w aktywny sposób. Czasami jednak chcemy po prostu zostać w domu i obejrzeć mecz albo zawody swojej ulubionej drużyny. Coś takiego na pewno zrozumie każdy facet, szczególnie w czasie najważniejszych mistrzostw. Aby w pełni cieszyć się sportowymi emocjami, musimy stworzyć sobie do tego odpowiednie warunki. Podstawą jest, rzecz jasna, dobry telewizor.

Na co zwracać uwagę? 

Na rynku spotkamy się obecnie z potężnym wyborem takich urządzeń, zaś nazwy stosowanych w nich technologii i rozwiązań przyprawiają o zawrót głowy. Trzeba zatem poświęcić nieco czasu i dowiedzieć się, które parametry telewizorów będą miały największy wpływ na naszą przyjemność w czasie oglądania sportowych rozgrywek. Oto najbardziej podstawowe cechy, na jakie warto zwracać uwagę przy wybieraniu telewizora: 



• Przekątna ekranu

Rzecz chyba najbardziej oczywista. O ile jeszcze kilkanaście lat temu zadowalaliśmy się telewizorami z ekranami 20 – 30 cali, o tyle obecnie bardziej wymagający użytkownicy mają większe możliwości. Ekrany o przekątnej 40 – 60 cali to standard, choć możemy oczywiście zdecydować się na coś większego. Mówiąc ogólnie, ekran ponad 40 cali zapewnia już optymalny poziom wygody. 

Reklama


• Rodzaj ekranu 

Dawniej na rynku królowały telewizory z ekranami kineskopowymi, które jednak odeszły już do lamusa. Obecnie wśród najpopularniejszych rozwiązań należy wymienić ekrany LCD, plazmowe i LED. W przypadku plazmy możemy oczekiwać głębokich, świetnie odwzorowanych kolorów – jest to bardzo ważne przy rozgrywkach sportowych. Z drugiej strony, jeszcze lepsze pod tym względem wyniki oferują ekrany LED, choć trzeba liczyć się przy nich z wyższymi cenami. 


• Współczynnik odśnieżania

Jest to cecha niezwykle ważna przy oglądaniu dynamicznych, szybko zmieniających się scen – jak na przykład mecz piłkarski. Współczynnik odśnieżania w telewizorach oznacza się symbolem Hz. Te najlepsze modele oferują współczynnik na poziomie 2500 Hz, choć spotkamy się również z niższymi wartościami, jak 600 czy 800 Hz. Oczywiście, im więcej tym lepiej. 


• Jakość obrazu

O tym nikomu nie trzeba chyba mówić – obecnie tak przywykliśmy do obrazu w jakości Full HD, że kupowanie telewizorów, które nie mogą tego zaoferować nie ma właściwie sensu. Należy uważać też na dodatkowe opcje, pozwalające na poprawienie jakości obrazu. Pod tym względem ciekawie prezentuje się oferta Samsunga. Model PS60F5000 został na przykład wyposażony w technologię Subfield Motion, dzięki której obraz jest jeszcze wyraźniejszy.  

Bardzo ciekawy system posiada też model LG 32LF5610 – High Speed Motion. Rozwiązanie to kontroluje pobór mocy w tych obszarach ekranu które ukazują szybko zmieniające się elementy; obraz jest dzięki temu znacznie bardziej dynamiczny.  

Telewizor Panasonic TX-40CS520E posiada z kolei system Adaptive Blacklight Dimming, zwiększający jakość obrazu i zapewniający doskonale odwzorowane, głębokie ciemne barwy.



Co z dźwiękiem? 

Postępująca miniaturyzacja sprawiła, że współczesne telewizory stały się niemalże płaskie. Jest to oczywiście ich zaleta, ale z drugiej strony nie pozostaje w nich wiele miejsca na odpowiednie głośniki, przez co znacznie cierpi na tym jakość dźwięku. Trzeba zatem być przygotowanym na to, że nawet przy droższym telewizorze będzie istniała konieczność dokupienia dodatkowych głośników. Niektóre telewizory są wyposażone w tzw. system Virtual Surround, który zapewnia lepsze rozchodzenie się dźwięku w obrębie przestrzeni przed telewizorem. 

Jeśli chodzi o dźwięk, bardzo dobrą propozycją jest Philips PUS8601. W telewizorze zastosowano 16 niewielkich głośników, które łącznie posiadają moc 50 W – w porównaniu do większości innych modeli, jest to absolutny rekord. Co więcej, głośniki można w dowolnym momencie odpiąć od obudowy telewizora i postawić w wybranym miejscu w pomieszczeniu.


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: telewizor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy