Dom zdalnie sterowany

Uczeni z Politechniki w Guardzie (Portugalia) opracowali aplikację pozwalającą zarządzać domem przez pozostających poza nim użytkowników. Wynalazek, który niebawem trafi na rynek, umożliwia też sterowanie całymi blokami mieszkalnymi.

Prototyp aplikacji jest na tyle wszechstronny, że nawet sąsiedzi nie zauważą wyjazdu na urlop właścicieli zdalnie sterowanego domu. Opracowany przez portugalskich uczonych system KNX Automatica pozwala uruchamiać centralne ogrzewanie, włączać oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach, a nawet podnosić i opuszczać żaluzje.

Włącz telewizor w domu z Honolulu

Autorzy nowatorskiej aplikacji twierdzą, że została ona zsynchronizowana z każdym urządzeniem znajdującym się w domu: zarówno systemem klimatyzacji, jak i telewizorem.

- Jeśli ktoś posiada mało funkcjonalny model telefonu komórkowego, w którym nie może korzystać z naszego systemu, może zdalnie sterować swoim domem z każdego komputera z dostępem do internetu - poinformował prof. Pedro Pinto z wydziału informatyki na Politechnice w Guardzie.

Reklama

KNX Automatica działa w telefonach posiadających aplikację Android. Poprzez wysłany SMS system informuje oddalonego od domu użytkownika, że któreś z urządzeń nie zostało przez niego wyłączone.

Nowy produkt, sprzężony także z licznikami gazu, energii elektrycznej oraz wody, czuwa nad roztargnieniem właściciela.

Zacznij gotować obiad będąc jeszcze w pracy

- Nawet jeśli wyjechał on daleko na wakacje, zostawiając odkręcony kran, system poinformuje go o tym fakcie. Za pośrednictwem telefonu komórkowego użytkownik będzie mógł wyłączyć dopływ wody - wyjaśnił prof. Pinto.

Portugalscy uczeni podkreślają, że nowa aplikacja, która pojawi się na rynku prawdopodobnie jeszcze w 2012 r., nie jest adresowana tylko dla urlopowiczów i osób często udających się w delegacje służbowe.

- Korzystać z niej będą także ci, którzy w drodze z pracy do domu postanowią przygotować szybki posiłek. Nowy system zdalnie steruje opiekaczem do pieczywa i ekspresem do kawy - dodał portugalski naukowiec.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Dom | telefon | naukowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy