Mordercze państwo Hitlera

Poznaj kulisy zbrodniczego reżimu niemieckiej III Rzeszy na National Geographic /materiały prasowe
Reklama

​W jaki sposób Hitlerowi udało się dozbroić Niemcy tuż pod nosem sojuszników traktatu wersalskiego? Czego naziści poszukiwali w Tybecie? I dlaczego Auschwitz, które pierwotnie miało być kolejnym obozem koncentracyjnym, stało się światowym symbolem terroru i ludobójstwa? National Geographic odsłania kulisy zbrodniczego reżimu niemieckiej III Rzeszy w trzyodcinkowym cyklu "Mordercze państwo Hitlera".

Po zakończeniu wojny i kapitulacji III Rzeszy świat odkrył przerażającą prawdę o ludobójczym systemie, działającym na nigdy wcześniej niewidzianą skalę. Eliminacja milionów ludzkich istnień została starannie zaplanowana przez reżim, którego organizacja i metody zaczęły być przez część zachodnich społeczeństw rozumiane dopiero po zakończeniu światowego konfliktu zbrojnego.

W pierwszym odcinku cyklu "Mordercze Państwo Hitlera" stacja przybliży widzom sylwetkę nieco zapomnianej przez historię postaci, która jednak odegrała kluczową rolę w dojściu Hitlera na szczyty władzy. Hjalmar Schacht, bankier III Rzeszy, choć paradoksalnie nigdy nie należał do partii nazistowskiej, był jednym z jej filarów. Przyczynił się do cudu gospodarczego Niemiec i dozbrojenia państwa pod nosem sojuszników traktatu wersalskiego.

Reklama

W drugim odcinku poznamy historię Ahnenerbe, organizacji badawczej, której członkowie są odpowiedzialni za jedne z najbardziej drastycznych zbrodni III Rzeszy. Dowiemy się czego szukali naukowcy pracujący w jej szeregach, jakie metody wykorzystywali i co odkryli.

Cykl zamknie produkcja poświęcona obozom niemieckim, które, w mniej niż dekadę, zostały przekształcone w fabryki zagłady i przyczyniły się do  eksterminacji milionów istnień ludzkich.

Odcinek 1 - premiera o godz. 21:00.

Hjalmar Schacht - postać nieco zapomniana, choć odgrywająca jedną z kluczowych ról w karierze politycznej Hitlera i jego wspinaczce na szczyty władzy. Był sądzony podczas procesu w Norymberdze, ostatecznie został uniewinniony, gdyż nie uczestniczył bezpośrednio w aktach ludobójstwa i nie dopuścił się zbrodni przeciwko ludzkości. Dokument maluje portret niemieckiego ekonomisty, prezesa banku III Rzeszy, osobowości intelektualnie genialnej i jednocześnie przepełnionej lodowatym cynizmem. Schacht paradoksalnie nigdy nie był członkiem partii nazistowskiej, mimo że był jednym z jej mózgów. Kim był ten marginalizowany przez historię człowiek? W jaki sposób przyczynił się do gospodarczego rozwoju Niemiec, i wreszcie jaką obrał strategię, by ponownie dozbroić ten kraj, tuż pod nosem sprzymierzeńców traktatu wersalskiego?

Odcinek 2 - premiera o godz. 22:00.



Jest takie słowo, które przyprawia o dreszcze - Ahnenerbe. To nazwa powstałej w Niemczech nazistowskiej organizacji badawczej, która wspierała barbarzyńskie eksperymenty medyczne, przeprowadzane na więźniach obozów koncentracyjnych. Pogoń za nowymi odkryciami, by udowodnić wyższość rasy aryjskiej, doprowadziła do tego, że naukowcy pracujący na rzecz Ahnenerbe dopuszczali się haniebnych i nieludzkich działań.

Czego szukali, jakie metody wykorzystywali? Co odkryli? I czego naziści poszukiwali w Tybecie? Dzięki badaniom archiwalnych materiałów filmowych, należących niegdyś do SS, a także najnowszym odkryciom, udało się nakreślić historię tej zbrodniczej organizacji, której członkowie byli odpowiedzialni za akty ludobójstwa niemieckiej III Rzeszy.

Odcinek 3 - premiera o godz. 23:00.



Kiedy Adolf Hitler doszedł do władzy w Niemczech w 1933 roku, stworzył obozy koncentracyjne, by uwięzić w nich przeciwników swojego reżimu. Jednak w mniej niż dekadę, przekształcił je w miejsca zagłady, w których zostały zamordowane miliony istnień ludzkich. W odcinku przeniesiemy się do jednych z najbardziej przerażających miejsc na świecie - nazistowskich obozów zagłady, w których życie straciły miliony ludzi.

Przyjrzymy się historii obozu Sachsenhausen w Niemczech, przez który do momentu wyzwolenia w 1945 roku przewinęło się około 200 tysięcy więźniów. Był to obóz pokazowy, pierwszy zaprojektowany przez architekta, mający ukazywać siłę niemieckiej III Rzeszy. Niektóre źródła podają, że zginęło tu 90 tys. osób, choć dokładna liczba ofiar, jak w przypadku innych tego typu miejsc, jest trudna do ustalenia. Przeniesiemy się również do Auschwitz, które początkowo miało być typowym obozem koncentracyjnym, jednak stało się miejscem wielu okrucieństw, a także światowym symbolem terroru i ludobójstwa.

"Mordercze państwo Hitlera" - trzyodcinkowa premiera w piątek 30 czerwca od godz. 21:00 na kanale National Geographic.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy