Górny Śląsk - tu też sporo się dzieje

Mówiąc o polskich stolicach kultury, myślimy najczęściej o Warszawie i Krakowie. Ale nie zapominajmy, że w ostatnich latach sporo dzieje się także na Górnym Śląsku. Warto tam czasem zajrzeć, żeby przekonać się, że ten region naprawdę ma sobą wiele do zaoferowania.

Kulturę na Górnym Śląsku charakteryzuje duże zróżnicowanie wynikające z bogatej historii i tradycji regionu oraz działań artystycznych młodych twórców. Jej silny rozwój umożliwia baza kulturalna, w której skład wchodzi ponad 1300 instytucji i placówek działających w obrębie kultury i sztuki.               

Śląska arena kulturalna działa prężnie dzięki licznym instytucjom i organizowanym przez nie wydarzeniom. To tu, w Katowicach już  7 listopada rozpocznie się XXI edycja Festiwalu Ars Cameralis i  trwać będzie do 30 listopada. Tegoroczna odsłona festiwalu  zapowiada wiele wystaw, koncertów, spektakli  i spotkań literackich, a wszystko po to by przybywającym gościom pokazać to, co w sztuce najnowszej najciekawsze. W ciągu tych trzech tygodni będziemy mogli usłyszeć i zobaczyć największe gwiazdy rocka, jazzu oraz folku jak i podziwiać interesujące fotografie i malarstwo.

Reklama

W stolicy Śląska, w samym centrum Katowic, prężnie działa też wiele galerii sztuki, m.in. Galeria BIBU, założona przez świetną graficzkę Sybillę Skałubę i jej męża Michała Pamułę. Galeria współtworzą młodzi adepci sztuki, absolwenci ASP jak i kierunków związanych z X muzą czy kulturoznawcy. Galeria w bardzo krótkim czasie przyciągnęła na swoje wernisaże najważniejsze postaci kultury na Śląsku ale i co najważniejsze, młodych. Nie ogranicza się tylko do wystaw już uznanych i docenionych artystów ale i daje szansę mniej doświadczonym. Swoje obrazy wieszały tu absolwentki ASP Kulig/Piotrowicz/Walczak ale i wybitny malarz i grafik, doceniony za granicą Antoni Kowalski. 

Mówiąc o BIBU nie można nie wspomnieć o Festivalu Golden Vision, który utworzyła Grupa BIBU (Jakub Zdejszy, Sevane Husain, Konstancja Owczarek, Jarka Kowalska, Michał Pamuła, Sybilla Skałuba) przy współudziale Transkolektywu. Obecnie, Golden Vision, to cykl imprez muzyczno-artystycznych organizowanych w budynkach postindustrialnych (Huta Uthemanna w Szopienicach, Stary Browar w Tychach...)      

Nietypowy klip w więzieniu


Właśnie tam, 15 września w Uthemannie zagrali Brzoska i Gawroński -  dość nietypowy,  5-osobowy "duet" muzyczny,  tworzący elektropoezję, powołany na początku 2011 roku w Katowicach przez doświadczonego poetę, byłego  redaktora "Kursywy" i oficera - Wojciecha Brzoskę oraz młodego sprzedawcę tekstyliów i elektroniki - Dominika Gawrońskiego, DJa i producenta. 3 lata temu wydał on debiutancką płytę  - Cup of Coffee LP.  Do zespołu śpiewająco dołączyła dobra terapeutka, współodpowiedzialna za niepowtarzalny klimat piosenek i nastrój koncertów - Joanna Małanka. Koncertowo na gitarze elektrycznej gra Wojtek Bubak, znany z innych projektów m.in. Beneficjenci Splendoru, Lachowicz -  zaś na perkusji Michał "Kmicic" Kmita - multiinstrumentalista, fotograf.

Nie byliby sobą, gdyby ich klip nie był równie nietypowy co współpraca poety z DJem. Nakręcili go w katowickim więzieniu. I nic dziwnego nie byłoby w tym, gdyby nie fakt, że w video widzimy postaci ubrane od stóp do głów w wełniane "kombinezony"... Autorką tych niekonwencjonalnych kolorowych  wdzianek jest światowa gwiazda knit graffiti- Olek , "ubierająca" we włóczkę najróżniejsze rzeczy (koparki, pianino, palmy...) na całym globie.

Zespół wydał EP-kę "Nigdzie indziej", która spotkała się z pozytywnymi recenzjami m.in. w ogólnopolskim tygodniku "Wprost":  "Nie szukajcie na "Nigdzie indziej" poetyckich fraz w quasi-rockowej oprawie fortepianu i gitary.  To prawdziwie heretycka elektronika."                                        

Poetyckie teksty, minimalistyczne riffy


Oficjalna premiera debiutanckiego albumu "Nunatak" odbędzie się 27 listopada.  Na krążku znajdziemy 10 utworów. Okładkę płyty stanowi zdjęcie wykonane przez Olek zaś projekt okładki oraz książeczki dołączonej do albumu wykonał pochodzący ze Śląska ceniony artysta audiowizualny Wojtek Kucharczyk.

Niewątpliwie poetyckie, osobiste teksty Brzoski wysuwają się na pierwszy plan, ale nie ustępują im  minimalistyczne gitarowe riffy Bubaka, czy mocna i charakterystyczna elektroniczna struktura brzmień autorstwa Gawrońskiego.     

- Początkowo dźwięki powstawały do gotowych wierszy. Dopiero później zaczęliśmy bardziej spontanicznie lepić słowa i muzykę i okazało się, że brzmi to bardzo dobrze- opowiada Brzoska

Projekt ze względu na nieoczywistą muzykę jak i na oryginalne polskie teksty stanowi nową jakość na polskiej scenie muzyki alternatywnej.  Brzoskę i Gawrońskiego będziemy mogli usłyszeć na żywo już 27 listopada w chorzowskiej Szufladzie w ramach Festiwalu Ars Cameralis

Program Festiwalu Ars Cameralis



06.XI. - John Cale, Teatr Zagłębia, Sosnowiec

07.XI - Mark Lanegan, Jazz Club Hipnoza, Katowice

08.XI - Twin Shadow, Jazz Club Hipnoza, Katowice

09.XI. - Ela Orleans, Klub Szuflada 15, Chorzów

11.XI - Ravi Coltrane, Jazz Club Hipnoza, Katowice

14.XI - Brygada Kryzys, Scena Gugalander, Katowice
(koncert + promocja książki)

15.XI - 18:00 Świat Jest Teatrem

- Pablo Picasso & Piero Crommelynck na scenie świata.,

Rondo Sztuki, Katowice

18.XI - Tindersticks, Teatr Rozrywki, Chorzów

20.XI. - Tinariwen, Teatr Rozrywki, Chorzów

22.XI. - Projekcja spektaklu "Hamlet" reż. Oskaras Korsunovas, Teatr Rozrywki, Chorzów;

22.XI. - 18:00 Wernisaż wystawy fotografii KISHIN SHINOYAMA "Atokata/Ślady"
Galeria BWA, Katowice

22.XI. - Spektakl teatralny: "Miranda", reż. Oskaras Korsunovas
Wernisaż wystawy fotografii i fragmentów spektakli Oskarasa Krosunovasa
Teatr Rozrywki, Duża scena, Chorzów


23.XI. - "Na dnie" reż. Oskaras Korsunovas, Teatr Rozrywki, Chorzów

23.XI.- Mischa Kuball - New Pott - Galeria Sektor, CKK Katowice

23.XI-Zbieg poetycki NaDziko
Udział biorą: Elizabeth Willis (USA), Zoe Skoulding & Alan Holmes (Anglia) - performance poetycki "Muzeym znikających dźwięków", Barbara Klicka, Mariusz Grzebalski, Jarosław Mikołajewski oraz Trupa NaDziko (Brzoska, Kobierski, Majzel, Melecki, Olszański, Siwczyk)

Koncert: Deuter
Jazz Club Hipnoza, Katowice

24.XI. - Slow Magic, Jazz Club Fantom, Bytom

25.XI.- Babu Król, Szuflada 15, Chorzów

27.XI - Drekoty, Szuflada 15, Chorzów

27.XI. - Brzoska i Gawroński, wraz z promocją płyty Brzoska/Gawroński "Nunatak" wydaną przez Instytucję Kultury Ars Cameralis Szuflada 15, Chorzów

28.XI - Michael Nyman Band - Filharmonia Częstochowska, Częstochowa

28.XI - Spotkanie promocyjne projektu "777"
Galeria Rondo Sztuki (Galeria Plus), Katowice

29.XI. - Blockhead / DJ CAM - Jazz Club Hipnoza, Katowice

30.XI. - Efterklang - Kinoteatr Rialto, Katowice

30.XI - Spotkanie literackie wokół książki Krzysztofa Matuszewskiego pt. "Inwokacje zatraty" poświęconej życiu i twórczości Georges'a Bataille'a.
Udział biorą: Krzysztof Matuszewski, Paweł Pieniążek, Szymon Wróbel
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka, Mikołów

 


INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Katowice | zespół
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy