Sabbatical - sposób na roczne wakacje

Chcesz oderwać się od rutyny , spełnić swoje marzenia? Masz ochotę na odrobinę szaleństwa, albo potrzebujesz czasu na zastanowienie się, co dalej z twoją przyszłością? Chcesz nauczyć się chińskiego w Pekinie, medytować w tybetańskim klasztorze albo pomagać potrzebującym w Afryce? Nic prostszego, wystarczy wziąć roczny bezpłatny urlop i jechać na wyjątkowo długie wakacje.

Aby lepiej to umotywować wystarczy użyć specjalnej nazwy - sabbatical. Inicjatywa ta jest coraz bardziej popularna - zarówno wśród osób zaraz po studiach, jak i pracowników korporacji.

Choć brzmi to jak nazwa metalowego zespołu, sabbatical (z j. greckiego: sabbaton - przerwa) to nic innego jak idea rocznego odpoczynku co kilka lat, w celu uporządkowania swoich spraw zawodowych i prywatnych. Idea wywodzi się z tradycji żydowskiej, a obecnie praktykowana jest w kręgach biznesowych.

Sabbatical początkowo znany był tylko w środowisku akademickim. Pierwszy taki urlop przyznano na Uniwersytecie Harvarda pod koniec XIX wieku. W biznesie, jako pierwszy, sabbaticalem zainteresował się McDonald's. Obecnie z kilku niezależnych badań wynika, że w USA z dodatkowego wypoczynku skorzystać mogą pracownicy co piątego przedsiębiorstwa. Trzeba spełnić tylko kilka warunków np. określony staż pracy (zazwyczaj około 5-10 lat) lub przedstawienie korzyści, jakie dana osoba odniesie z takiego wyjazdu. Jest to okres, który można wykorzystać tak jak się chce lub potrzebuje.

Reklama

Jak? Na przykład poświęcając czas na sprawy rodzinne czy zdrowotne, realizując swoje wielkie marzenie np. o podróży dookoła świata, zainwestować we własny rozwój i odpocząć od zawodowej codzienności, czy wreszcie, po wielu latach ciężkiej pracy i skupianiu się na zysku, dać coś od siebie innym, pracując jako wolontariusz.



Pomysłów na urlop może być wiele, zgodnie z tym co podpowie nam nasza wyobraźnia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracodawca stawia pracownikowi pewne warunki związane z urlopem, np. firmy zaangażowane społecznie wymagają, aby określoną część urlopu poświęcić na działalność charytatywną na rzecz konkretnej organizacji lub społeczności.

Możliwość skorzystania z wydłużonego urlopu z pewnością podnosi atrakcyjność pracodawcy w oczach pracowników. Bonusy w postaci np. służbowego samochodu czy karnetu na siłownię już nie wystarczają. Dla przedstawicieli młodego pokolenia, którzy cenią sobie równowagę pomiędzy życiem osobistym i pracą oraz dla których ważna jest realizacja pasji - potencjalna możliwość wzięcia długiego płatnego urlopu jest argumentem, który do nich przemawia. Do pracodawców dociera przekonanie, że pozwolenie pracownikowi na dłuższy pobyt poza firmą pokazuje mu, że jest traktowany jako długoterminowy, ważny partner.

Szefowie liczą także na większą kreatywność, zaangażowanie oraz motywację i wydajność po powrocie pracownika z takiego urlopu. Prym w przyznawaniu urlopów sabbatical wiedzie branża IT. Często korzystają z nich również pracownicy firm konsultingowych i badawczych (np. ze względów naukowych i edukacyjnych, takich jak przygotowania do egzaminu, realizacja projektu badawczego, czy dokończenie pracy naukowej), oraz osoby zatrudnione w mediach (szansa na poszerzenie horyzontów i zdobycie nowych doświadczeń).

W Polsce sabbatical jest jeszcze rzadko spotykany. Firmy, które go u nas oferują to np. PricewaterhouseCoopers czy McDonald’s. Wraz z rozwojem polskiego rynku pracy i zmianą pokoleniową wśród pracowników, dłuższe urlopy co parę lat będą stawać się coraz bardziej popularne.

Podobnym zjawiskiem jest tzw. "year off" czyli okres pomiędzy kolejnymi etapami edukacji lub tuż przed rozpoczęciem pracy. Praktykowany jest przez studentów i absolwentów, w celu zobaczenia świata i nabrania tzw. ogłady na wzór podróży po Europie w dawnych wiekach. Oferty takich wyjazdów posiadają liczne organizacje studenckie np. AIESEC czy AEGEE. Czasem wyjazd przyjmuje formę zwykłego wolontariatu, zazwyczaj w postaci pomocy ludziom potrzebującym w odległych krajach.

Jeśli czujesz, że chcesz coś zmienić w swoim życiu, że dopada cię rutyna, to warto spróbować czegoś nowego. Będzie to nie tylko świetna przygoda i poszerzenie horyzontów.  Sabbatical to czas, kiedy można bez pośpiechu przeanalizować swoje życie. Zobaczyć, czy czasem nie tracimy czegoś ważnego i czy nie warto byłoby wprowadzić jakiejś zmiany.

Agata Mrowiec

Magazyn Exclusive Info
Dowiedz się więcej na temat: urlop | wakacje | medytacja | Himalaje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy