Kamperem po Europie

Co roku przybywa chętnych do podróżowania kamperem. Wycieczka wraz z bliskimi wozem kempingowym to nie tylko sposób na zwiedzenie świata, ale też możliwość odbudowania zaniedbanych relacji i zacieśnienia więzi rodzinnych.

Na chwilę obecną w Polsce zarejestrowanych jest około 2 tysiące kamperów. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w roku 2017 w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowano 300 pojazdów kempingowych, czyli o 14,1 proc. więcej, niż w roku poprzednim. Nadal daleko nam do Wielkiej Brytanii czy Niemiec, gdzie liczby te są kilkukrotnie wyższe, ale liczba kamperów i przyczep kempingowych w naszym kraju robi się pokaźna. Wychodząc naprzeciw potrzebom właścicieli domów na czterech kółkach pojawia się coraz więcej sklepów z wyposażeniem dla kamperów czy firm ubezpieczeniowych mających w swojej ofercie tzw. Motorhome insurance (ubezpieczenie skrojone na miarę oczekiwań właściciela przyczepy kempingowej lub kampera).

Reklama

Co się bardziej opłaca: wypożyczyć czy kupić?

Nie oszukujmy się, karawaning (bo tak nazywa się podróżowanie z przyczepą kempingową lub kamperem) jest dosyć nietypową formą zwiedzania świata, dlatego nie każdemu musi przypasować. Nocowania na polu kempingowym nie da się porównać ze spaniem w pięciogwiazdkowym hotelu. O wszystko trzeba zadbać samemu, nic nie jest podane na tacy. Dlatego jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z karawaningiem, najlepiej jest wypożyczyć kamper lub przyczepę kempingową i przekonać się na własnej skórze, czy taka forma wypoczynku jest dla Ciebie odpowiednią. Za nowy średniej klasy kamper przyjdzie Ci zapłacić około 100 tysięcy złotych, a lepiej wyposażony model będzie jeszcze droższy, dlatego przed pierwszą wycieczką lepiej jest taki pojazd wypożyczyć. Ile kosztuje wynajem kampera? To wydatek rzędu kilkuset złotych dziennie, co można porównać z wynajęciem pokoju w hotelu dla kilkuosobowej rodziny czy grupy znajomych. Plusem jest jednak to, że nie jest się skazanym na nocleg w jednym miejscu, w każdej chwili można zmienić miejsce pobytu, bez konieczności dokonywania wcześniejszej rezerwacji.

Gdzie wypożyczyć kamper?

Wraz z rosnącym zainteresowaniem karawaningiem przybywa też wypożyczalni kamperów. Poszukiwania wymarzonego wozu zacząć można od przejrzenia ofert w Internecie. W tym przypadku sprawdzą się porównywarki, do których po wpisaniu określonych informacji takich jak wielkość samochodu czy klasa wyposażenia, program dopasowuje oferty odpowiadające naszym oczekiwaniom. Dzięki takim porównywarkom można również dokonać rezerwacji wybranego pojazdu i wpłacić zaliczkę.

A może lepsza będzie przyczepa kempingowa?

Przyczepa kempingowa tak naprawdę niewiele różni się od kampera, przynajmniej jeśli chodzi o wyposażenie, co więcej, niektóre modele oferują nawet więcej miejsca. Głównym minusem jest jednak to, że szoferka nie jest zintegrowana z przyczepą, przez co w razie chęci skorzystania z wyposażenia trzeba się zatrzymać i wyjść samochodu. Przyczepa kempingowa ma jednak swoje plusy. Jest tańsza od kampera (nowy pojazd kosztuje około 75 tys. zł.), dlatego więcej osób może sobie pozwolić na jej zakup. Ponadto podczas podróży można odstawić ją bezpiecznie np. na parking i na dalsze zwiedzanie udać się autem osobowym, co z pewnością ułatwi poruszanie po mieście i nie tylko.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy