Gwałty, przeważnie małżeńskie

Według Fundacji Feminoteka, w Polsce statystyki policyjne i sądowe odnotowują zaledwie 8 procent gwałtów wobec kobiet. Według raportu przedstawionego przez Fundację najczęstszym rodzajem gwałtów jest przemoc seksualna w małżeństwie lub w bliskiej relacji intymnej.

Autorka raportu, socjolog Magdalena Grabowska ocenia, że profesjonaliści zobowiązani do pomocy ofiarom gwałtów nie udzielają wystarczającego wsparcia.

To wszystko przez patriarchat

W ocenie działaczki Feminoteki - gwałt nie jest jedynie sprawą pojedynczych przypadków zgwałconych kobiet, ale zjawiskiem politycznym, wynikającym z patriarchalnej struktury społeczeństwa.

W jej ocenie należałoby mówić o gwałcie jako problemie systemowym. Nie traktować go tylko jako przestępstwo, ale jako przejaw struktury społecznej, w której nie ma równouprawnienia kobiet.

Seksuolog, biegły sądowy Andrzej Depko potwierdza, że do zgwałceń kobiet najczęściej dochodzi w relacjach małżeńskich lub w związku partnerskim. Przestrzega jednak przed patrzeniem na te sytuacje jak na zjawisko polityczne.

Reklama

Chłopie, robisz źle

W ocenie Andrzeja Depko, zgwałcenia dokonane przez partnerów kobiet wynikają z patologii osobowościowych, a nie struktury społeczeństwa. Seksuolog podkreśla, że przeciętny mężczyzna, kiedy kobieta broni się przed jego zachowaniami seksualnymi, odstępuje od nich.

Andrzej Depko tłumaczy, że również w mężczyznach takie sytuacje budzą lęk i wywołują wyrzuty sumienia, ponieważ osoba o prawidłowym systemie wartości w takich sytuacjach zdaje sobie sprawę, że postępuje nieprawidłowo.

Seksuolog powiedział, że dokonywanie aktów przemocy seksualnej jest zawiązane z zaburzeniami osobowości sprawcy.

Uczmy dzieci

Raport Fundacji Feminoteka rekomenduje wprowadzenie szkoleń dla pracowników placówek medycznych, prokuratur i policji, do których trafiają ofiary gwałtów. Chodzi o to, aby pomoc była bardziej efektywna, a poszkodowane nie przeżywały ponownego skrzywdzenia w postępowaniu prawnym przeciwko sprawcy.

Fundacja Feminoteka domaga się także wprowadzenia tematyki związanej z przeciwdziałaniem przemocy seksualnej do programów szkół.

INTERIA.PL/IAR
Dowiedz się więcej na temat: gwałty | patologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy