Dziedziczenie długów - kto i kiedy musi spłacić zadłużenie?

Okazuje się, że spadek nie zawsze jest dla spadkobierców korzystny. Nie zawsze można odziedziczyć tylko majątek. Niekorzystna sytuacja następuje wtedy, gdy zmarły pozostawił po sobie długi. Czy zawsze trzeba je spłacać i czy istnieją formy uwolnienia się od tego rodzaju zobowiązań? Dowiedz się więcej.

Kto dziedziczy długi?

Dziedziczenie spadku reguluje kodeks cywilny. Zgodnie z regulacjami z mocy ustawy spadkobiercami stają się w kolejności:

  • dzieci oraz małżonek spadkodawcy,
  • wnuki spadkodawcy,
  • rodzice spadkodawcy,
  • rodzeństwo spadkodawcy,
  • dziadkowie spadkodawcy,
  • dzieci rodzeństwa spadkodawcy.



W określonych sytuacjach spadek dziedziczyć może również stryjostwo, kuzynostwo oraz ich zstępni. Prawo do dziedziczenia może posiadać także pasierb. Ostatnim spadkobiercą jest gmina albo Skarb Państwa.

Reklama

Kiedy trzeba spłacić zadłużenia spadkodawcy?

Oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku może zostać złożone w ciągu pierwszych 6 miesięcy od daty śmierci spadkodawcy albo w ciągu 6 miesięcy od odrzucenia spadku przez spadkobiercę w pierwszej linii dziedziczenia. Jeśli termin ten zostanie zaniechany, spadek zostaje przyjęty automatycznie bez względu na jego zawartość.

Oznacza to, że ustawowy spadkobierca staje się prawnym właścicielem spadku niezależnie, czy zmarły pozostawił dobra trwałe czy też długi. Zostaje on również zobowiązany do spłaty zaległości, jeśli takowe istnieją i o ile nie zostały w sposób odpowiedni ubezpieczone - na przykład kredyty gotówkowe.

Jak odrzucić spadek?

Aby nie dochodziło do sytuacji, w której spadkobierca powie "mam dług w spadku", należy dobrze zorientować się, co wchodzi w skład dziedziczenia. Niestety nie zawsze mamy świadomość tego, jakie zobowiązania posiadał spadkodawca. Jeśli podejrzewa się, że długi spadkodawcy przewyższają wartość dziedziczonego majątku, spadek można odrzucić w ciągu 6 miesięcy od jego śmierci albo odrzuceniu przez spadkobierców z pierwszej linii dziedziczenia.

Dotyczy to też sytuacji, w której spadek dziedziczony nie jest ustawowo, ale na przykład testamentem. Zauważmy przy tym, że w testamencie spadkodawca nie musiał zawrzeć informacji o posiadanych długach. Chcąc odrzucić spadek, jeśli dziedziczenie dotyczy osoby nieletniej, konieczne staje się założenie sprawy sądowej. Tylko sędzia może zdecydować o możliwości reprezentowania takiego spadkobiercy przed notariuszem przez osobę pełnoletnią - najczęściej rodzica bądź opiekuna prawnego. Ustawowi spadkobiercy pełnoletni mogą zrzec się spadku określonym aktem notarialnym, który ma moc prawną.

Zmiany w przepisach - o tym warto wiedzieć!

Jeszcze do niedawna spadki mogły przyczyniać się do ogromnych kłopotów finansowych spadkobierców, którzy spadek przyjęli, a byli nieświadomi dziedziczenia również długów. W zamian za przyjęcie dóbr byli oni  zobowiązani do spłaty wszystkich nieubezpieczonych zobowiązań osoby zmarłej.

Dzisiaj przepisy polskiego prawa nieco się zmieniły i dziedziczenie długów nie jest już tak drastyczne. Rzeczywiście spadkobierca ma obowiązek je spłacić, ale tylko do wysokości, która ma taka samą wartość jak odziedziczone dobra. Oznacza to, że długi nie mogą być większe, niż otrzymany drogą dziedziczenia majątek. Nowe regulacje chronią przede wszystkim tych spadkobierców, którzy nie są świadomi długów spadkodawcy i ustawowo bądź dobrowolnie przyjmują spadek.  

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy