​Piwo może smakować jeszcze lepiej. O czym musisz pamiętać przed pierwszym łykiem?

Piwo zawsze jest dobre, ale może być jeszcze lepsze /123RF/PICSEL
Reklama

Wystarczy, że piwo będzie zimne i "z gazem"? To nie zawsze jest prawda. Piwo, zwłaszcza podane w kuflu lub pokalu, może smakować jeszcze lepiej, jeśli przestrzegać będziemy kilku prostych zasad.

1. Jakie piwo wybrać przy barze?

Absolutna podstawa, która ułatwi życie zarówno tobie, jak i innym bywalcom miejsca, gdzie zamierzasz spędzić miły wieczór w towarzystwie kufla. Bo przecież nie ma nic gorszego od niezdecydowanego faceta, który na pytanie barmana "co podać?" odpowiada formułką "coś dobrego".

Po piwnej rewolucji, do której doszło już dobrych kilka lat temu, wybór dostępnych rodzajów trunku w większości knajp znacząco się powiększył. Nikt nie wymaga od ciebie perfekcyjnej znajomości wszystkich stylów i odróżniania "na węch" portera od milkstouta. Powinieneś jednak wiedzieć, na co masz ochotę. "Posłuchaj" swoich wnętrzności i podejdź do lady z konkretami. 

Słodkie lub gorzkie? Lekkie i orzeźwiające albo treściwe i pełne? Z mocno wyczuwalną goryczką a może z owocową nutą? Odpowiedzi na te pytania przekaż barmanowi. Ten znajdzie dla ciebie najlepszą propozycję.

Reklama

2. Kufel, pokal, butelka - z czego pić piwo?

Metoda, dzięki której sprawdzisz, czy zamówione piwo zostało ci nalane do czystej szklanki jest szybka, niezawodna i bardzo prosta. Wystarczy uważnie przyjrzeć się ściankom szkła.

Jeśli po ich wewnętrznej stronie zbierają się bąbelki oznacza to tyle: brud lub pozostałości po środku czyszczącym. 

Nie miej żadnych skrupułów - takie szkło trzeba pokazać barmanowi i w stanowczych, ale uprzejmych słowach poprosić go, aby zamówiony trunek nalał jeszcze raz. Tym razem do czystej szklanki.

Idąc do baru możesz spodziewać się, że piwo zostanie podane ci w odpowiednim szkle. Pijąc je w domu trzeba zadbać o to samemu. Nie każde piwo nadaje się do podania go w ciężkim, "bawarskim" kuflu. W sieci znajdziesz mnóstwo poradników na ten temat. Poniżej maksymalnie skrócona ściąga:

  • kufel - jasne lagery, portery i tzw. koźlaki
  • pokal - głównie piwa typu pilzner
  • snifter - stout i inne piwa o mocnym aromacie
  • pinta - ale, IPA
  • waizen - piwa pszeniczne

3. Jak łączyć piwo z jedzeniem?

Do piwnej uczty warto zasiąść już o pełnym żołądku. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z przekąsek. Jak najlepiej łączyć piwo z jedzeniem

Zasada jest prosta: piwo "paruje się" tak, aby smakowało podobnie do leżącej na talerzu potrawy lub... zupełnie z nią kontrastowało. 

Przykłady? Kawowy porter będzie świetnym uzupełnieniem słodkiego ciasta, jak i soczystego steku. Piwo pszeniczne tworzy świetny duet z rybą, a APA stanowi wyborną parę dla burgera i innych dań, w których nie brakuje tłuszczu oraz... zdrowych sałatek. Smacznego!

4. Czy można pić piwo z sokiem, tonikiem lub colą?

Ostrzegamy, że w tej części tekstu padną sformułowania, od których zjeży się włos na głowach piwnych purystów i ekspertów. 

Czy można pić piwo z sokiem? Jeśli w ten sposób smakuje ci ono bardziej, to... dlaczego nie! Picie złocistego trunku ma być przyjemnością, a nie zbiorem zakazów. Zmieszanie piwa ze tonikiem lub colą? Wynik takiego eksperymentu nie musi być negatywny!

W internecie aż roi się od przepisów na piwne drinki i alkoholowych lifehacków. Co najlepsze, wiele z nich jest zadziwiająco prosta i polega na dodaniu lodu, pokrojonych owoców oraz soku lub innego napoju i dokładnym wymieszaniu całości.

Czy warto spróbować? Naszym zdaniem tak. Kto wie, czy w ten sposób nie odkryjecie ulubionego napoju na nowo...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy