Zdążysz z prezentem pod choinkę?

Zastanawiałeś się już może, komu i jakie dasz w tym roku prezenty pod choinkę? Masz już pewnie upatrzone jakieś podarki, lecz ciągle nie możesz się zdecydować. Czas ucieka, a Ty zaczynasz wpadać w panikę.

Choć faktycznie pozostało Ci go już niewiele, pamiętaj, że w tej sytuacji tylko opanowanie jest Twoim sprzymierzeńcem. Gwałtowne podejmowanie decyzji o zakupach może się skończyć fiaskiem. Ty będziesz niezadowolony z poczynionych wydatków i zakupionych upominków, a obdarowywane osoby nie będą tak naprawdę zadowolone z otrzymanych prezentów. Jak w takim razie zdążyć przed Wigilią i kupić prezenty z głową?

Wyznacz sobie limit

Przede wszystkim, jeśli już decydujesz się na kupno prezentów gwiazdkowych, które będą rozpakowywane pod choinką, musisz posiadać wiedzę, o tym, kto na kolacji wigilijnej będzie obecny. Nie, dlatego, żeby przygotować się na ewentualne odpytywanie cioć lub unikanie anegdot humorzastych wujków, ale po to, by mieć wyobrażenie o kosztach, jakie możesz ponieść w związku z prezentami pod choinkę. Czemu? Bo prezenty, które mają być otwierane pod choinką muszą być przygotowane dla każdego, od każdego. Zasada ta omija tylko dzieci, na które nikt się nie pogniewa, jeśli nie pomyślą o kolorowych laurkach lub pracach własnej roboty dla uczestników Wigilii. Zresztą to one przecież są głównymi "odbiorcami" tego świątecznego wieczoru. Wiesz doskonale, jakimi środkami dysponujesz na świąteczne prezenty i trzymając się tego systemu postaraj się sprawić swoim bliskim i dalszej rodzinie sympatyczne upominki.

Na dziecko wydaj więcej

Pamiętaj, że w tym świątecznym czasie nie musisz czynić starań o bardzo drogie upominki. Ważne jest to, abyś miał coś przygotowane dla każdego. Może to być jakiś drobiazg lub rzecz symboliczna. Pewnie Cię to nie zdziwi, jeśli powiemy, że w przypadku dzieci jednak nie oglądaj się na cenę. Jeśli oczywiście możesz sobie na to pozwolić. Sztuką jest obdarowanie drobnymi podarkami wszystkich, a nie wydanie całych posiadanych pieniędzy i zapożyczanie się zaraz po zakończonych świętach, żeby mieć na zwykłe wydatki. Wiesz już ile możesz wydać, więc ruszaj do następnego etapu.

Zaplanuj, co i dla kogo

Dysponujesz określonymi środkami pieniężnymi. Ale największym problemem okazuje się nierzadko dobranie właściwego upominku. Nie chcesz, aby darowane przez Ciebie prezenty z poprzednich lat powtarzały się? Postaraj się kupić coś innego. Ale co? W doborze powinny Ci pomóc kolejne wskazówki:

Bądź dobrym obserwatorem

Ten trop najbardziej przydatny okazuje się w doborze prezentów dla najbliższych. Wiesz, że mama potrzebuje nowych kapci, tacie popsuła się ostatnio latarka. Nie kupili jeszcze nowych? Masz okazję się wykazać. Z pewnością takie upominki bardzo ich ucieszą.

Reklama

Kieruj się gustem obdarowywanej osoby

Jeśli chcesz prezentem sprawić komuś radość nie wybieraj go, tak, jakbyś kupował go dla siebie. Chyba, że osoba, której chcesz go darować ma podobny gust do twojego. W innym wypadku postaraj się spojrzeć na ewentualny upominek oczami osoby, która ma go otrzymać. A jeśli masz ciotkę, która nie cierpi dostawać bardzo praktycznych prezentów, zamiast fartucha kuchennego kup dla niej elegancki świecznik lub serwetnik. Z pewnością, taki upominek sprawi jej dużą przyjemność.

Dopasuj do wieku, więzi, płci, zainteresowań itp.

Istotną rolę odgrywa dopasowanie prezentu do danej osoby. Wyobraź sobie minę swojej babci, której mogłabyś dać parę ciepłych rękawiczek, a dajesz pod choinkę komplet seksownej bielizny. Albo wujka, któremu zamiast przynęt wędkarskich (kocha wędkowanie) wręczasz poradnik grzybiarza. Trzymaj się tej zasady podczas planowania zakupów na prezenty, tylko wtedy Twoje szanse, że prezent będzie "trafiony" zwiększą się.

Zwyczajnie zapytaj

Czasem, jeśli masz spory problem z wymyśleniem ciekawego podarku dla kogoś bliskiego, możesz po prostu zapytać o to, co chciałby dostać. Nie oczekuj precyzyjnej odpowiedzi tylko poproś o zawężenie kręgu.

Dla dzieci nie tak łatwo

Wybierając prezenty dla dzieci możesz liczyć na największą frajdę nie tylko dla dzieci, ale też dla siebie. Bo nie ma nic przyjemniejszego, jak robienie prezentów dzieciakom. Musisz jednak upominki dobierać do wieku dziecka, muszą mieć one odpowiednie oznaczenia i certyfikaty, nie mogą pochodzić z nieznanego źródła lub zawierać elementy szkodliwe lub powodujące urazy. Dobry prezent dla dziecka, to głównie prezent bezpieczny.

Krótki prezentowy savoir vivre

Oto kolejne wskazówki, które pomogą Ci uniknąć gafy:

- Pamiętaj, że prezent gwiazdkowy, to nie może być coś używanego wcześniej, nawet przez Ciebie. Używane rzeczy można przekazywać swoim bliskim, ale nie w ramach podarków. Jeśli chcesz to zrobić zrób to zupełnie bez żadnej okazji. Tak, więc prezenty na szczególne okazje, to mogą być tylko nowe rzeczy! Złamanie tej zasady byłoby sporym nietaktem z Twojej strony.

- Jeśli chcesz, któremuś dziecku w rodzinie kupić żywego zwierzaka, wcześniej konsultuj to z jego rodzicami. Posiadanie przez dziecko zwierzątka w domu, mowa tu nawet o rybkach, głównie obciąża rodziców. Dlatego swoje zamiary konsultuj tylko z nimi. Poza tym, dziecko może cierpieć na alergię, o której Ty niekoniecznie musisz wiedzieć.

- Darowane przez Ciebie prezenty nie mogą być formą pewnej złośliwości. Nawet, nieplanowanej. Cioci "przy kości" nie kupuj herbatki odchudzającej, kuzynce, która ma pryszcze kosmetyków pielęgnacyjnych, a wujowi podziwiającemu na codzień cichaczem kobiece wdzięki, najnowszego magazynu dla panów.

- Jeśli planujesz prezent, dla kogoś z dalszej rodziny nie wybieraj prezentów, które mogłyby świadczyć o Twoim spoufalaniu się. Na przykład wujowi, którego widujesz tylko raz w roku przy okazji świąt, nie kupuj ciepłych kalesonów. Wybierz coś niezobowiązującego.

- Z pewnością, choć orientacyjnie znasz poziom życia i sytuację finansową członków swojej rodziny. Postaraj się prezenty mieścić w takich kwotach, aby nikogo nie urazić, tym, że dostał bardzo taniutki upominek lub dałeś mu coś ekskluzywnego, a on nie będzie miał się, czym odwdzięczyć. Poczuje pewne zobowiązania, których czuć nie powinien.

- Pamiętaj, że prezenty otwiera się zaraz po otrzymaniu. Odstawienie ich na bok, może być odebrane przez darującego, jako lekceważenie. Koniecznie o tym, nie zapominaj. Przecież Ty pewnie też dostaniesz, jakiś prezent pod choinkę?

Póki, co, życzymy powodzenia podczas zakupów!

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: choinka | prezent | prezenty | choinkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy