W czym piłkarze są lepsi od reszty populacji?

Szwedzcy naukowcy zgłębili tajemnicę efektywnej gry członków drużyn piłkarskich. Sprawdź, do jakich doszli wniosków!

Ich badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "PLoS ONE". 

Zdolność do spontanicznego radzenia sobie z bieżącymi sytuacjami

Dotychczas sądzono, że dobrego piłkarza charakteryzuje wytrzymałość fizyczna, wyczucie piłki i bliżej nieokreślona inteligencja gry, na którą składają się: zdolność do "czytania" gry, umiejętność znalezienia się we właściwym miejscu o właściwym czasie i skuteczność w zdobywaniu bramek. Naukowcy z Karolinska Institutet twierdzą, że wyjaśnili na czym tak naprawdę polega istota inteligentnej gry.

Według badaczy za wszystko odpowiedzialne są funkcje wykonawcze, czyli poznawcza zdolność do spontanicznego radzenia sobie z bieżącymi sytuacjami. Dobrze rozwinięte funkcje wykonawcze pozwalają na bycie kreatywnym w nowych sytuacjach, znajdowanie niekonwencjonalnych rozwiązań, szybką zmianę taktyki i unikanie zachowań, które okazały się w przeszłości nieefektywne.

Reklama

Piłkarze osiągają lepsze rezultaty w testach, badających funkcje wykonawcze

- Nasze mózgi posiadają specjalne systemy, które przetwarzają informacje w taki właśnie sposób, a my opracowaliśmy metody, które pozwalają zmierzyć, jak wydajnie działają funkcje wykonawcze u indywidualnej osoby - mówi dr Predrag Petrovic z Departament of Clinical Neuroscience.

Naukowcy zbadali funkcje wykonawcze 57 zawodników z dwóch szwedzkich drużyn piłkarskich: Allsvenskan (z najwyższej ligi) i Division 1 (liga niżej od Allsvenskan). Odkryli, że piłkarze osiągają lepsze rezultaty w testach, badających funkcje wykonawcze, niż średnia w populacji.

- Możemy wyobrazić sobie sytuację, w której testy poznawcze tego typu staną się narzędziem do identyfikowania nowych, skutecznych piłkarzy. Musimy zbadać, czy funkcje wykonawcze są możliwe do wyćwiczenia w taki sposób, aby zapewniały lepszą grę na boisku. Jednak przypuszczamy, że zawierają one zarówno komponent, który jest dziedziczony, jak również komponent, który może być rozwijany dzięki treningowi - podsumowuje Torbjörn Vestberg, psycholog i członek grupy badawczej.



INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Piłkarze | badania | psychologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama