Sposób na 9 wieczorów bez seksu

Czego potrzebuje facet? Sportowego samochodu, stada fanek i znajomych? Nie. Miłości, przyjaźni, odwagi, pasji... Przypomnij sobie, co naprawdę oznaczają te pojęcia. 9 powieści na 9 wieczorów bez seksu proponuje Irek Grin.

WŁADZA - Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"

Szatan wydaje bale. Gospodyniami są na nich zawsze kobiety o imieniu Małgorzata. I tym razem tak się stanie. Do stolicy ZSRR przybywa profesor czarnej magii Woland ze swoją świtą. To, co zacznie się dziać w mieście pod wpływem sztuczek diabelskich, to jak szatan i kompania będą figlować, jak postawiony na głowie przez system świat zupełnie zwariuje, jest nie do opowiedzenia.

Więcej zdjęć autorki "Make Love Like A Porno Star" tutaj

Reklama

Równocześnie z realistyczną (właśnie tak!) opowieścią o systemie komunistycznym Bułhakow przedstawia nam inną książkę. Apokryficzną Ewangelię według Mistrza, tytułowego bohatera, zamkniętego w psychuszce ukochanego Małgorzaty. Rozmowy Jeszui ha-Nocri (dla niewtajemniczonych - Jezusa z Nazaretu) z Poncjuszem Piłatem, prokuratorem Judei, to do dziś jedno z najważniejszych przedsięwzięć tego typu literatury na świecie.

Jest zbrodnią mówienie o "Mistrzu i Małgorzacie" tylko w kategoriach rozważań o systemie władzy. Ale - spośród arcydzieł - to właśnie ta książka o władzy mówi mocno i zdecydowanie.

Pozycja obowiązkowa.

ZDRADA - John Fowles "Mag"

Młody nauczyciel Nicolas Urfe podejmuje pracę w szkole na małej greckiej wyspie. W Anglii zostawia dziewczynę i od początku wiemy, że mamy do czynienia z typem emocjonalnie niedojrzałym. Na wyspę przyjeżdża czasem Conchis, bogaty Grek, o którym mówią, że w czasie wojny kolaborował z Niemcami.

U niego właśnie Nicolas poznaje Julię, śliczną dziewczynę, która zmieni jego życie. Miłość do niej, a właściwie to, co Urfe za miłość uważa, sprawi, że bohater nie zauważy, iż został wmanewrowany w misterną i perfidną grę.

W powieści Fowlesa chodzi nie tylko o zdradę w relacji kobieta - mężczyzna, choć tej jest tu najwięcej, ale także o zdradę ideałów, a nawet narodu. "Mag" to jedna z tych książek, które pokazują, że nie istnieje czarno-biały obraz świata i człowieka w świecie, a rzeczy mogą okazać się czytelne, dopiero gdy zacznie się słuchać między słowami.

ZAZDROŚĆ - Michał Choromański "Zazdrość i medycyna"

Jedyna polska powieść w tym przeglądzie. Za to jaka! W roku 1933 Widmar zaczyna podejrzewać swoją żonę o romans. Jego krawiec, Gold, donosi mu o tajemniczej wizycie pani Widmarowej w kamienicy nieopodal swojego mieszkania. Od tej pory chorobliwa zazdrość Widmara będzie dyktować mu mniej lub bardziej racjonalne działania, które mają doprowadzić do potwierdzenia podejrzeń.

Zazdrosna jest także była kobieta Widmara, Zofia. Tym razem o niego. Gdy umiera, jej zapiski ze szczegółowym opisem zdrady żony trafiają w tajemniczy sposób na posesję bohatera. Dalej sza! Trzeba to przeczytać.

Choromański zyskał w przedwojennej Polsce wielką sławę. Dlaczego? Bo to powieść o nas wszystkich. Zdarzyć się może każdemu.

PRZYJAŹŃ - Aleksander Dumas "Trzej muszkieterowie"

Porywczy i szlachetny d'Artagnan wyrusza do Paryża, by zaciągnąć się do królewskich muszkieterów. W stolicy natychmiast popada w konflikt z trzema muszkieterami - Atosem, Portosem i Aramisem, co skutkuje wyzwaniem na trzy pojedynki tego samego dnia. Szczęśliwie dla integralności cielesnej d'Artagnana w paradę wchodzą im gwardziści kardynała de Richelieu.

Dochodzi do walki, a d'Artagnan opowiada się po stronie muszkieterów. Od tej pory stają się nierozłączni. Bronią honoru królowej Anny Austriaczki przed podłą intrygą kardynała, tropią zbrodniczą i piękną agentkę tegoż - Milady, piją wino, kochają piękne kobiety i walczą.

Absolutna klasyka powieści przygodowej, a jednocześnie traktat o męskiej przyjaźni. Bo męska przyjaźń różni się od kobiecej. Jak wiadomo.

Niestety, tylko mężczyznom wiadomo.

MIŁOŚĆ - Erich Maria Remarque "Łuk triumfalny"

Doktor Ravic, niemiecki uchodźca, przebywający krótko przed wojną nielegalnie w Paryżu, pewnej mglistej nocy spotyka Joannę. Joanna jest samotna i zagubiona. I piękna. I tajemnicza. Tak zaczyna się gęsty od znaczeń, wstrząsający melodramat (właśnie tak!) o męskiej duszy w pułapce. Ravic pomaga kobiecie, która zostawiła w pokoju hotelowym martwego chłopaka. Po jakimś czasie pomiędzy Joanną i Ravicem wybucha uczucie. Tyle tylko, że zakochany Ravic nie chce tego związku, boi się Joanny, przeczuwa, że kobieta bardzo szybko odejdzie do innego albo gdzieś.

Książka Remarque'a jest opowieścią o wielu miłościach. Nawet epizodyczne postaci mają w tej historii do opowiedzenia własne uczucie. Podobno "Łuk triumfalny" bardzo podoba się kobietom. Warto spróbować zrozumieć, dlaczego.

ODWAGA - Alistair Maclean "Działa Nawarony"

Czy sześciu ludzi może zmienić losy wojny? Bez problemu. Pod warunkiem że są to bohaterowie wojennej sensacji Alistaira MacLeana. W miasteczku Nawarona, na wybrzeżu Turcji, potężne niemieckie działa strzegą przesmyku na Morzu Egejskim. Alianci próbują je zniszczyć zarówno z powietrza, jak i z wody. Nic jednak nie jest w stanie skruszyć potężnie ufortyfikowanego przyczółka. W takiej sytuacji potrzeba świetnie wyszkolonych, twardych żołnierzy. I w dodatku nieustraszonych. Wybór pada na sześciu komandosów. Sześciu straceńców. "Działa Nawarony" to jedna z najlepszych książek króla powieści sensacyjnej. Bohaterowie tej historii są jednymi z najbardziej wyrazistych i najbardziej nietuzinkowych w jego twórczości.

Jeśli chcesz przekonać się, dlaczego w późniejszej literaturze i kinie aż roi się od twardych typów, dla których odwaga i honor to podstawa, sięgnij po MacLeana. Bo on był pierwszy.

PASJA - Arturo Perez-Reverte "Fechmistrz"

W roku 1866 don Jaime Astarloa jest najlepszym szermierzem w Madrycie. Jest też ostatnim, który hołduje niepisanemu kodeksowi honorowemu. Odgrodził się od świata, brzydzi się polityką. Ma jedną pasję - fechtunek i całkowicie poświęcił się poszukiwaniu mistrzowskiego pchnięcia, które nazywa Graalem.

Udziela lekcji arystokratom i często informuje ich, że: "Szermierka jest jak komunia". Jak to niestety w życiu prawdziwego mężczyzny bywa, wszystko wali się, gdy zostaje zaproszony do mieszkania pewnej pięknej kobiety. Chciałaby ona, żeby mistrz nauczył ją skomplikowanego pchnięcia. Astarloa nie posiada się ze zdumienia: kobieta nie może wszak używać floretu.

A dalej to już, jak to Perez-Reverte ma w zwyczaju, akcja oszaleje i popędzi w tempie szermierczego pchnięcia z podwójnym zwodem. Warto wrócić do wartości. "Fechtmistrz" jest książką o niezłomności. Ale też o tym, jak często wodzona jest ona na pokuszenie.

WOJNA - Joseph Heller "Paragraf 22"

Nie sposób dyskutować o wojnie, jeśli nie zna się tej powieści. Bombardier Yossarian odmawia lotów bojowych nad Włochy w czasie II wojny światowej. Odmawia, gdyż wojna jest w jego przekonaniu rzeczą bezsensowną. Postanawia udawać wariata, by uniknąć służby na froncie. Jest jednak pewien kruczek w wojennym prawie. Definiuje go tytułowy paragraf 22. Najkrócej rzecz ujmując: skoro Yossarian jest wariatem, to nie powinien rozumieć zagrożenia związanego z lotami, a tym samym odmawiać ich wykonywania. A jeśli odmawia, to oznacza, że jest zdrowy, a co za tym idzie: może latać.

Powieść Hellera jest oparta na paradoksach. A najgorszy jest ten, że w zwariowanym świecie biurokracji wojennej bohaterowie książki, dziwaczne indywidua o co najmniej szalonych pomysłach, zdają się być jedynymi rozsądnie myślącymi ludźmi. Niesłychanie zabawna książka. I straszna.

ŚMIERĆ - Truman Capote "Z zimną krwią"

W 1959 roku dwóch bandytów, Perry Smith i Richard Hickock, odsiadujących karę w więzieniu, słyszy od kolegi spod celi o pewnej rodzinie w Kansas. Nazywają się Clutterowie. Mają sejf pełen pieniędzy. Po wyjściu z więzienia Perry i Dick udają się do domu Clutterów. Poczwórne morderstwo wstrząsnęło Ameryką. Po miesiącu zabójcy zostali złapani i w 1965 roku wykonano na nich wyroki śmierci przez powieszenie.

W 1966 roku Truman Capote napisał książkę o tych wydarzeniach. Najpewniej jako pierwszy zaproponował konstrukcję, którą dziś określilibyśmy mianem "powieści dokumentalnej".

Capote prześledził losy całej sprawy, przeanalizował śledztwo, przemyślał zeznania morderców i napisał książką faktograficzną. Surową. Bez ozdobników i fajerwerków literackich. Książkę, która - być może dzięki temu zabiegowi - pachnie zimną krwią i śmiercią.

Men's Health
Dowiedz się więcej na temat: bohaterowie | powieść | miłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy