​"Polskie Malediwy": Biały piasek, szmaragdowa woda i toksyczne niebezpieczeństwo!

Polscy blogerzy i influencerzy ochrzcili to miejsce mianem "polskich Malediw". Zbiornik osadowy popiołów z Elektrowni Adamów we wsi Gajówka z miejsca stał się atrakcją turystyczną, mimo stanowczych apeli, że kąpiel w szmaragdowej wodzie jest niezwykle groźna dla zdrowia!

Fotografie wykonane w Gajówce w województwie wielkopolskim wyglądają jak zdjęcia z egzotycznych wakacji. Nazwa "polskie Malediwy" nie wzięła się znikąd.  Sęk w tym, że biały piasek to w rzeczywistości popiół z pobliskiej elektrowni, a mieniąca się pięknym odcieniem zielonego woda działa na skórę jak wybielacz!

"Miejsce jest piękne, ale to teren zamknięty, gdzie nie wolno wchodzić. Woda ma wysoki odczyn zasadowy i moczenie w niej nóg czy dłoni szkodzi skórze. Zbiornik Gajówka nie jest terenem rekreacyjnym" - tłumaczy rzecznik Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin Maciej Łęczycki w rozmowie z WP.

"Odkąd miejsce stało się popularne, turyści regularnie niszczą okalające je płoty. Organizują pikniki i grille, za nic mają widoczne ostrzeżenia - dodaje.

Na samym Instagramie zdjęć oznaczonych hashtagiem #OsadnikGajówka jest już prawie 2000 i mimo ostrzeżeń wystosowanych przez elektrownię wciąż przybywają nowe. Turystom niestraszny jest nawet koronawirus.

Reklama

Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości nad zbiornikiem powstanie taras widokowy mający uchronić turystów przed pokusą zbliżania się do pięknego, ale niebezpiecznego zbiornika. Aby jednak to się stało potrzebne jest porozumienie między elektrownią i gminą, którego jeszcze nie ma.

"Malediwy" w Wielkopolsce nie są na szczęście jedynym miejscem w Polsce, gdzie można poczuć się, jak na egzotycznych wczasach. Na wypoczynek połączony z obowiązkową sesją wideo zaprasza Park Gródek pod Jaworznem, który - w przeciwieństwie do Osadnika Gajówki - jest w stu procentach bezpieczny. 

Przy dobrej pogodzie należy się tu jednak spodziewać tłumów, co w połączeniu z wciąż szalejącą pandemią nie czyni z niego najlepszej destynacji krajoznawczej...

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy