Nieprawdopodobne nietoperze

Wyglądem przypominają skrzydlate myszy i, podobno, uwielbiają wplątywać się we włosy. Poznaj fakty i mity na temat tajemniczych nietoperzy.

Nietoperze to zwierzęta szczególne. Chociaż są ssakami, potrafią latać. Budzą jednak złe emocje. Po pierwsze, wyglądem przypominają skrzydlate myszy. Po drugie, podobno wplątują się we włosy. Okazuje się jednak, że nietoperze, to prawdziwa zagadka dla naukowców. Warto obalić kilka mitów.Nietoperz nie jest spokrewniony z myszą. Nie wplątuje się też we włosy, bo ma rozwinięty zmysł echolokacji. Zwierzę to jednak skrywa przed nami wiele tajemnic i dopiero nowe badania naukowców pozwoliły kilka z nich odkryć.

Przyssawki na palcach

Zespół naukowców kierowany przez dr Stevena M. Goodmana z Field Museum w Chicago odkrył na Madagaskarze nowy, niezwykły gatunek nietoperza. Zwierzęta te mają na palcach i stopach duże przyssawki pomagające wspinać się po wielkich liściach tropikalnych drzew.

Myzopoda schliemanni zamieszkuje wyłącznie określony obszar suchych lasów Madagaskaru. Gatunek ten przypomina fizycznie wcześniej poznany gatunek madagaskarskich nietoperzy Myzopoda aurita. Naukowcy zakładają, że niezwykłe nietoperze, które mają przyssawki, niczym gady, wyewoluowały właśnie z gatunku Myzopoda aurita.

Reklama

Tajemniczy Madagaskar

To, że tak niezwykłe zwierzęta żyją na tej właśnie wyspie nie budzi już w naukowcach zaskoczenia. Mimo, że zachowało się jedynie ok. 8 proc. powierzchni pierwotnych lasów Madagaskaru, eksperci wciąż dokonują tam odkryć fauny nieznanej nauce.

Niezwykłe drapieżniki

Zespół naukowców z Hiszpanii i Szwecji prowadzących badania terenowe w stacjach biologicznych na terenie Sewilli i Granady odkrył, że europejskie nietoperze to drapieżniki o niezwykłych możliwościach.

Nietoperz niczym orzeł

Dotychczas zakładano, że pożywieniem drapieżnych nietoperzy są głównie owady. W tropikach żyją co prawda nietoperze żywiące się drobnymi kręgowcami, ale polują one tylko na zwierzęta żyjące na ziemi. Odnotowano też drobne rybki jako pokarm niektórych gatunków tych latających ssaków. Nie przypuszczano jednak, że nietoperze polują również na ptaki, do tego w locie, niczym jastrzębie czy orły.

Polowanie na wróbla

Intensywne badania nad dietą największych europejskich nietoperzy z gatunku Nyctalus lasiopterus, żyjących głównie w rejonie śródziemnomorskim wykazały, że te ssaki polują na ptaki wróblowate, głównie gdy wiosną i jesienią przelatują one na trasie z Europy Północnej do Afryki. Ustalono, że badana grupa nietoperzy Nyctalus lasiopterus jadała latem wyłącznie owady, jednak na wiosnę i jesienią, podstawę ich diety stanowiły właśnie ptaki.

Jeden na stado

Rozpiętość skrzydeł Nyctalus lasiopterus dochodzi do 45 cm i są one niezwykle skutecznymi łowcami. Według nowych ustaleń, polują one w locie na małe euroazjatyckie ptaki śpiewające, które - głównie nocą - dwa razy do roku przemieszczają się wielkimi stadami liczącymi miliardy osobników. Teren łowów niezwykłych drapieżników obejmuje ptasie szlaki krzyżujące się nad basenem Morza Śródziemnego, szczególnie nad półwyspem Iberyjskim.

Badania nadal trwają

Naukowcy podejrzewają, że takie zdolności, jak Nyctalus lasiopterus, mogą wykazywać także inne gatunki dużych nietoperzy. Badania trwają, więc zapewne dowiemy się jeszcze nie jednego o tych niezwykłych latających ssakach.

Tadeusz Oszubski

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: W.E. | zabójca | nietoperz | drapieżnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy