Kawah Ijen: Wulkan z błękitną lawą

Za dnia wygląda jak inne wulkany kompleksu Ijen. Jeśli jednak erupcja nastąpi w nocy, jego zbocza pokrywają się malowniczymi, błękitnymi płomieniami /YouTube
Reklama

Wulkany to przerażające, niszczycielskie, ale też majestatyczne i fascynujące twory. Produktem ich działalności jest lawa - ciekły materiał, w skład którego wchodzą stopione tlenki metali: żelaza, potasu, wapnia czy krzemu. Prawie zawsze przybiera kolor pomarańczowy lub czerwony. Prawie, bo jest taki wulkan, który wyrzuca siebie niebieską lawę.

Niszczycielska siła wulkanów niepokoi ludzi od zawsze. Wydobywające się z nich chmury pyłu mogą drastycznie zmienić klimat nawet na całej planecie, co zdarzyło się już kilka razy. Wylewające się masy lawy mogą zmieść miasta z powierzchni ziemi.

Ale ich piękno przyciąga śmiałków żądnych niezapomnianych wrażeń. Bo widok wulkanu jest czymś niesamowitym, szczególnie w przypadku Kawah Ijen, którego lawa ma bardzo nietypowy kolor.

Kawah Ijen to część kompleksu wulkanicznego Ijen (czyt. "idżen") na wyspie Jawa w Indonezji. W wulkanie znajdują się duże pokłady siarki, co sprawia, że przy każdej jego aktywności uwalniane są ogromne ilości gazów siarkowych, które w wysokiej temperaturze nabierają jasnoniebieskiego koloru.

Reklama

Siarki jest nieraz tyle, że fizycznie spływa po skale razem z lawą nadając tej drugiej błękitnej barwy podczas spalania. Efekt ten można zaobserwować tylko w nocy.

Toksyny wydobywające się z wulkanu są toksyczne i bardzo szkodliwe dla zdrowia. Ale i tak od lat na Kawah Ijen przybywają setki fotografów i podróżników. Już na pierwszy rzut oka wulkan oferuje wspaniałe widoki, gdyż w jego kraterze znajduje się największe na świecie kwaśne, turkusowe jezioro. Ale wiadomo, że wszyscy czekają na coś innego.  


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy