Jak zwiększyć szanse, ubiegając się o kredyt

Planujesz w niedalekiej przyszłości ubiegać się o kredyt hipoteczny lub kredyt mieszkaniowy? Warto już dziś zadbać o swoją zdolność oraz historię kredytową. Oto kilka porad, które pomogą zwiększyć twoje szanse w ubieganiu się o pożyczkę.

Warto zawczasu zatroszczyć się o to, by korzystnie wypadać w rankingach Biura Informacji Kredytowej. Każdy bank, rozważając wniosek o kredyty hipoteczne lub kredyt mieszkaniowy prześwietla klienta nie tylko pod kątem zarobków, lecz także kilku innych parametrów. 

Dobry scoring to klucz

Analitycy bankowi podczas rozpatrywania wniosków kredytowych i oceny potencjalnego kredytobiorcy  opierają się na systemach scoringowych. Systemy te widzą kredytobiorcę i jego zdolność do spłacania pożyczki jako wypadkową kilku czynników. Za posiadane i spłacane w przeszłości (czyli za aktywność kredytową oraz jakość kredytów) kredyty hipoteczne,  gotówkowe, karty kredytowe lub debety na koncie osobistym przyznawane są punkty. To właśnie wypadkowa tych punktów decyduje o tym, czy kredyty hipoteczne i mieszkaniowe są przyznawane konkretnym klientom. 

Reklama

Jak pojawić się w BIK

Jeśli wystąpisz o kredyt mieszkaniowy lub hipoteczny jako swój pierwszy w życiu kredyt, możesz spotkać się z odmową mimo braku historii zadłużenia. Dzieje się tak dlatego, że analitycy bankowi jako mniejsze ryzyko widzą kredytobiorcę, który ma za sobą historię wyjścia z długów, niż klienta, który nie ma żadnej historii i w związku z tym jest dla banku nieprzewidywalny. Na ocenę w systemie scoringowym składają się dwa główne elementy: historia i jakość kredytów. Ważniejszy jest ten drugi czynnik, ale aby zaistniał, konieczna jest jakakolwiek aktywność. W tym celu możesz na przykład założyć konto osobiste z możliwością debetowania, kupić jakiś artykuł AGD lub RTV na raty albo założyć kartę kredytową i dokonać nieoprocentowanej pożyczki za jej pomocą. 

Wynagrodzenie także istotne

Aby z sukcesem ubiegać się o kredyt, należy być w oczach analityków bankowych osobą zdolną do jego spłaty. Dlatego istotna jest wysokość dochodów.  Pod uwagę brane są jednak także inne parametry dotyczące dochodów, jak na przykład ich źródła oraz regularność uzyskiwania. Podczas oceny zdolności kredytowej bank może też wziąć pod uwagę twój wiek, okres kredytowania, liczbę osób na utrzymaniu oraz wysokość wkładu własnego. Warto rozważyć możliwość odłożenia w czasie ubiegania się o kredyt, jeśli nie posiadasz oszczędności. Według prawa obowiązującego od początku 2016 r., minimalny wkład własny podczas ubiegania się o kredyt mieszkaniowy to 15 proc. Posiadanie oszczędności przewyższających tę kwotę znacznie zwiększy nie tylko twoje szanse na uzyskanie kredytu, ale także poprawi twoją pozycję negocjacyjną podczas ustalania warunków kredytu z bankiem. 

materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: kredyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy