Gdyby nie pewna randka, czyli historia radia samochodowego

Gdyby nie podwójna randka na pewnym pagórku, kto wie czy teraz w samochodach mielibyśmy tak zaawansowane radia samochodowe...

Współczesne systemy audio w samochodach to prawdziwe bajery na kółkach. Nie tylko odtwarzają muzykę z radia, płyty, kart pamięci, potrafią też bezprzewodowo łączyć się telefonami komórkowymi, posiadają też nawigację, zestaw głośnomówiący i tylko sam konstruktor może zapamiętać wszystkie funkcje takiego cuda. Radio w samochodzie stało się czymś niemal tak naturalnym jak silnik i koła...
 
Jednak nie zawsze tak było. Droga do muzyki w aucie rozpoczęła się 27 października 1920 roku w Pittsburgu (Stan Pensylwania, USA), gdzie udzielono pierwszej licencji na nadawanie sygnału radiowego. Od tego czasu stacje radiowe mnożyły się jak grzyby po deszczu, a radio w USA stało się ulubioną formą rozrywki. Kwestią czasu było więc, przeniesienie tego "produktu" także do samochodu.
 
Legenda głosi, że pierwsze radio w samochodzie zamontował niejaki George Frost, 18-letni miłośnik radia. Chłopak pochodzący Chicago po prostu przyczepił radio do drzwi pasażera swojego Forda T. Nikt nie wie czy to prawda, ale historia brzmi ciekawie.

Reklama

Kobiety wstawiły radio do samochodu


W 1929 roku dwóch młodych mężczyzn William Lear i Elmer Wavering pojechali ze swoimi dziewczynami nad punkt widokowy wysoko nad miastem Mississippi Quincy, w stanie Illinois, aby obejrzeć zachód słońca. Podobno to była romantyczna noc... W pewnym momencie jedna z kobiet zauważyła, że byłoby jeszcze milej, gdyby mogli słuchać muzyki w samochodzie. Zainspirowani panowie postanowili włożyć domowe radio do samochodu.

Zadanie nie było wcale takie proste - w grę wchodziły m.in. różnice napięcia oraz zakłócenia jakie wywoływały urządzenia elektryczne auta. Learowi i Waveringowi udało się zidentyfikować i wyeliminować napotkane problemy i zabrali swoje panie na romantyczną przejażdżkę autem, tym razem z akompaniamentem muzyki.

Trudne początki


Panowie nie poprzestali jednak na randkach i ze swoim wynalazkiem udali się na konferencję radiową w Chicago. Tam spotkali Paula Galvina, właściciela Galvin Manufacturing Corporation, który stwierdził, że pomysł ma potencjał, aby stać się dochodowym biznesem. Galvin zatrudnił zdolnych wynalazców oraz zaczął starać się o kredyt. Aby przekonać do przedsięwzięcia miejscowego bankiera postanowił zamontować mu w aucie prototyp radia. Pół godziny później instalacja zapaliła się, a kredyt przepadł.

Nie dając za wygraną szef Galvin Manufacturing Corporation pojechał do oddalonego od Chicago prawie 800 km Atlantic City na kolejne targi radiowe. Przedsiębiorca nie mógł sobie jednak pozwolić na kosztowne stoisko i postanowił zaprezentować swój produkt na parkingu, gdzie "odkręcił muzę na maksa"... a oferty finansowania same się pojawiły.

Oficjalnie do samochodu


Pierwsze masowo produkowane radio samochodowe montowane w desce rozdzielczej powstało w 1930 roku i było dziełem właśnie Galvin Manufacturing Corporation*. Radio zostało nazwane "Motorola" - co było połączeniem słów: motor i Victrola. Motorola sprzedała się radia samochodowe w milionach, a później doszły do tego radia dla policji i straży pożarnej. Pierwsze radioodbiorniki Motorola były drogie (najtańsze kosztowały około 130$), co w ogóle nie przeszkadzało w znajdowaniu nabywców.

Przełomy w technologii co kilka lat


AM był niekwestionowanym królem fal radiowych w 1952 roku, ale to nie powstrzymało Blaupunkta od wprowadzenia pierwszego radia FM w samochodzie. Zaledwie rok później niemiecki producent radia Becker Mexico uruchomił w prawdopodobnie pierwsze radio w samochodzie odbierające fale AM i FM i pierwszy w pełni automatyczny przycisk wyszukiwania stacji. W 1956 roku, Chrysler wprowadza do swoich samochodów klasy wyższej gramofon na małe 7-calowe płyty dające około 45 minut muzyki



Pierwsze odtwarzacze kasetowe pojawiły się w samochodach w latach 60-tych roku. Nośnikiem muzyki były tutaj dyski przypominające wyglądem cartridge pierwszych gier wideo i zawierały 8 utworów. W 1969 pojawiły się samochodowe radia stereofoniczne - z dwoma głośnikami zamiast jednego. Natomiast od 1970 roku standardem w radioodbiornikach samochodowych były kasety (Compact Cassette).
 
Od tego czasu historia radia samochodowego zwalnia. W 1982 roku Bose we współpracy z GM Delco zaprezentował pierwszy system stereo klasy premium dla aut marek m.in. Oldsmobile, Buick i Cadillac. Trzy lata później, czyli w 1984 rok Sony wprowadził do sprzedaży pierwszy radioodtwarzacz CD. Kolejnymi krokami było wprowadzenie MP3, USB, bluetooth oraz ekranów dotykowych. Co przyniesie przyszłość? Pewnie wystarczy poczekać... 

* W tym czasie przynajmniej kilka firm produkowało radia samochodowe, m.in. w archiwalnym wydaniu jednego z magazynów branżowych można wyczytać, że Delco Radio Corporation (Dywizja General Motors) wprowadziła radioodbiorniki do Cadillaca LaSalle w 1929 roku. Według wielu źródeł to właśnie Motorola jest uważana za pioniera i propagatora radioodbiorników samochodowych na świecie, zapewne ze względu na skalę prowadzonej działalności.


Classicauto.tv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy