Dostosuj ilość alkoholu do swojej partnerki

Pijecie z partnerami dużo alkoholu? To może się źle skończyć! Naukowcy przeprowadzili bardzo interesujące badanie - sprawdzili, jak spożywanie alkoholu wpływa na rozwody. Okazało się, że im więcej alkoholu pary spożywają, tym bardziej prawdopodobne, że małżeństwo skończy się rozwodem. Co ciekawe, istotne jest również to, czy oboje małżonków spożywa podobne ilości alkoholu.

W badaniu wzięło udział 19 977 par małżeńskich. Wielokrotnie wykazano, że spożywanie dużej ilości alkoholu prowadzi do rozpadu małżeństw. Najczęściej wymienianym powodem jest fakt, że alkohol ma wpływ na codzienne czynności i normalne funkcjonowanie człowieka. Sprzyja również konfliktom.

- Rozwiedzione osoby piją średnio więcej alkoholu niż osoby żyjące w związku małżeńskim - mówi Fartein Ask Torvik z Norwegian Institute of Public Health w Oslo. Uważa on, że jest to spowodowane nie tylko tym, że ludzie po rozwodzie często uciekają w alkohol. Alkohol często stanowi także źródło samego rozwodu. Spożywanie napojów wyskokowych zasadniczo wpływa na jakość małżeństwa.

Reklama

Problem głównie u kobiet

- Spożywanie dużej ilości alkoholu stanowi problem w większości krajów zachodnich - wyjaśnia Ellinor F. Major, dyrektor oddziału zdrowia psychicznego w Norwegian Institute of Public Health. Zjawisko to prowadzi często do dysfunkcyjnego małżeństwa, a następnie do rozwodu.

Norweskie badanie trwało 15 lat. Potwierdziła się hipoteza, że im więcej pije współmałżonek, tym większe jest prawdopodobieństwo rozwodu. Jednak ryzyko rozwodu zmniejsza się, gdy małżonkowie spożywają alkohol w podobnych ilościach lub gdy jeden z partnerów nie pije w ogóle. Alkoholizm u kobiet częściej powoduje rozwód niż u pijących mężczyzn.

- Ryzyko rozwodu jest trzykrotnie wyższe, jeśli mąż pije mało, a żona dużo, w porównaniu z parami, w których oboje małżonków pije niewiele - opisuje Major.

Istnieje kilka możliwych wyjaśnień. Kobiety mogą być ogólnie bardziej podatne na nadużywanie alkoholu niż mężczyźni lub alkohol bardziej wpływa na zachowanie kobiet niż mężczyzn. Istotne jest jednak to, że nadmierne spożywanie alkoholu bywa częściej udziałem kobiet niż mężczyzn.

Pijące kobiety są gorzej odbierane przez społeczeństwo


Torvik twierdzi, że nadmierne spożywanie alkoholu przez kobiety jest bardzo negatywnie odbierane przez społeczeństwo, a zatem wpływa na ich życie rodzinne oraz role, jakie w nim odgrywają. Według badań częściej dochodzi do rozwodu, jeśli problemy z alkoholem ma żona.

Torvik proponuje, aby problem alkoholowy rozwiązywać razem z obojgiem partnerów. Jeśli do kliniki przyjdzie mąż, mówiąc że ma problem z alkoholem, lekarz powinien wezwać na konsultację również jego żonę. Partnerstwo odgrywa w konsumpcji alkoholu większą rolę, niż nam się dotychczas wydawało.

Naukowcy twierdzą, że idealnym stanem byłoby, gdyby partner pijący tylko sporadycznie przekonał współmałżonka, aby również zmienił swoje nawyki alkoholowe i zaczął spożywać jego mniejsze ilości. Zwłaszcza, gdy oboje pragną żyć w długotrwałym i zgodnym małżeństwie.

Lepiej razem niż każdy osobno


Najlepiej utrzymać spożycie alkoholu na poziomie sporadycznej konsumpcji. Wyniki badań wskazują, że nie wystarczy spożywać takiej samej ilości alkoholu - gdy mąż i żona piją nadmierne ilości, ryzyko rozwodu jest u nich dużo większe niż u par pijących tylko sporadycznie. Norweskie badania skupiły się wyłącznie na stosunku alkoholu do rozwodów. Torvik ostrzega, że alkohol wpływa również na inne obszary życia.

Daria Antonatus

21 wiek
Dowiedz się więcej na temat: alkohol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy