Codziennie sam się ogłupiasz! Sprawdź jak z tym skończyć

Codzienna rutyna nie tylko zabija nasz zapał do działania, ale także... szare komórki. Oto pięć czynności, które najbardziej krzywdzą naszą zdolność do efektywnego i kreatywnego myślenia.

Dzięki postępowi gatunku ludzkiego nie musimy już budować szałasów i konstruować narzędzi, które ułatwiłyby nam porównanie. Zamiast tego realizujemy projekty, wdrażamy nowe technologie i zajmujemy się tysiącem innych rzeczy, których ludzie pierwotni nawet nie potrafiliby sobie wyobrazić.

Mimo to, styl życia nowoczesnego człowieka sprawia, że nasz mózg traci swoją efektywność. Jak zatrzymać ten proces?

Istnieje na to kilka prostych rad, których zastosowanie, wbrew ewentualnym obawom, nie wymaga drastycznych zmian w waszym życiu.

Reklama

Nie googluj, a zapamiętuj

Dzięki temu, że w kieszeni mamy tablet, a w plecaku czy torbie tablet lub laptopa możemy sprawdzić właściwie dowolną informację w każdej chwili. Wyszukiwarka google nie sprawi jednak, że zapamiętamy to, czego szukaliśmy. Według badań częste, korzystanie z tej pomocy działa niekorzystnie na naszą zdolność kojarzenia faktów.

Innymi słowy, w przyszłości znów posłużymy się wyszukiwarką, a nie naszą pamięcią. Najgorsze jednak jest to, że to przyzwyczajenie wpływa także na zapamiętywanie innych rzeczy, których już nie sprawdzimy w google.

Rozwiązanie: wyszukane informacje powtórz sobie kilka razy na głos. Brzmi to jak metoda zapamiętywania wierszyka z podstawówki, ale ona naprawdę działa. Do tego nie ograniczaj się wyłącznie do wyszukiwania rozwiązań twoich problemów w internecie. Od czasu do czasu zerknij też do książki. Informację, do której dotarłeś w sposób niekonwencjonalny i wymagający więcej wysiłku zapamiętasz na dłużej.

Odstaw samochód na bok

Posiadanie "czterech kółek" nie tylko ułatwia życie, ale i sprawia, że stajemy się bardziej leniwi. Ileż to razy do sklepu, do którego zwykliśmy chodzić piechotą, zaczęliśmy dojeżdżać samochodem? To przyzwyczajenie nie tylko wpływa na pogorszenie naszej kondycji, ale i pamięci oraz zdolności logicznego myślenia. Aktywność fizyczna sprawia, że nasz mózg lepiej pracuje. I wcale nie mówimy tutaj o konieczności codziennych ćwiczeń (choć te oczywiście są wskazane), ale o z pozoru błahych aktywnościach takich jak spacery, sprzątanie bardziej czy sportowych typu rekreacyjny jogging czy przejażdżka rowerem. Wszystko co sprawia, że wstaniesz z kanapy, fotelu samochodu bądź opuścisz biurko działa pozytywnie na twój mózg.

Zacznij się odchudzać

Jeśli zauważasz, że najczęściej wybieranym przez ciebie dodatkiem do jedzenia są cola i frytki zamiast czegoś "zielonego" i powszechnie uważanego za zdrowe, to wiedz, że nie tylko przybliżasz się do bycia otyłym, ale również... głupszym. Dlaczego? Jak się okazuje mózgi osób otyłych pracują w trudniejszych warunkach przez co trzeba im dostarczać większej ilości pokarmu. Koło się zamyka, dlatego zacznij od zrzucenia zbędnych kilogramów. Zyskasz na tym nie tylko atrakcyjny wygląd.

Wpuść powietrze do swojego biura

Twoją produktywność i zdolność skupienia się w pracy zabija nie tylko Facebook, ale także... brak świeżego powietrza. Jeśli twoje biuro nie należy do największych pomieszczeń to zadbaj o jego odpowiednie wietrzenie. Otwarte okno to jeden z twoich największych sprzymierzeńców w walce o wysokie wyniki sprzedaży, zamknięte z powodzeniem projekty i zrealizowane założenia. Serio.

Co jakiś czas odmów wyjazdu służbowego

Twoje stanowisko wymaga od  ciebie podróży po krajach rozrzuconych po różnych strefach czasowych? Regularne wyjazdy (a raczej wyloty) służbowe mają negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Ciągłe przyzwyczajanie się do obowiązującego czasu w miejscu gdzie aktualnie przebywasz rozstraja jego pracę. Takie zmiany wpływają nie tylko na twoje samopoczucie i na to, że łatwiej cię zdenerwować, ale także na logikę twojego myślenia oraz racjonalność osądów. Dlatego od czasu do czasu warto zrezygnować z takiego wyjazdu na rzecz dłuższego pobytu w domu, który pozwoli uregulować nasz naturalny rytm.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mózg | samochód | praca | podróże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy