60 sekund w internecie. Jak wiele dzieje się w tym czasie?

Przeczytanie tego tekstu zajmie ci prawdopodobnie niewiele więcej niż dwie minuty. Wydaje się, że to bardzo mało, jednak w skali całego internetu to ogrom wydarzeń i wygenerowanych danych. Przekonaj się, co każda minuta oznacza dla sieci.

Mogłoby się wydawać, że liczba zarejestrowanych domen sprawia trudność ze znalezieniem kolejnej, wolnej nazwy, jednak w ciągu minuty rejestruje się ich ponad 70. Część z domen posłuży zapewne jako adresy stron internetowych. W ich powstaniu pomoże m.in. popularny CMS - internauci pobiorą ponad 50 paczek instalacyjnych WordPressa (tylko z oficjalnego serwisu) i ponad 125 pluginów do niego.

W tym samym czasie na różnych platformach blogowych i jako samodzielne witryny powstanie ponad 60 różnych blogów. Jednocześnie 12 stron padnie ofiarą hakerów, którzy osiągną ten wynik, podejmując 416 prób. O skali zagrożeń w sieci wymownie świadczy przy okazji inny wskaźnik - co minutę 232 komputery zostają zainfekowane przez malware.

Reklama

Serwisy społecznościowe

W tej kategorii prym wiedzie Facebook - każda minuta to niemal 700 tys. nowych statusów i prawie 80 tys. postów na Tablicy. Największy serwis z filmami online - YouTube - wzbogaci się w tym czasie o ponad 600 nowych filmów trwających łącznie ponad 25 godzin. Choć znalezienie treści dla dorosłych wymaga przeszukania innych niż YouTube serwisów, w każdej minucie 2 mln internautów ogląda w sieci filmy porno.

Jednocześnie w popularnym serwisie ogłoszeniowym CraigsList pojawi się ponad 12 tys. nowych ogłoszeń i 6,6 tys. nowych zdjęć w serwisie Flickr, a ponad 950 przedmiotów zmieni właściciela dzięki platformie eBay.

Sprzęt

Nieco mniej spektakularne liczby dotyczą fizycznych przedmiotów. Co minutę sprzedawanych jest 4 tys. urządzeń z interfejsem USB i 710 komputerów, do których można je podłączyć. 555 spośród sprzedanych komputerów będzie miało w sobie procesory Intela. Nowe komputery wymagają systemu operacyjnego - co minutę sprzedaje się zatem 450 kopii Windowsa 7.

Komunikacja i wyszukiwanie

Najpopularniejsza wyszukiwarka świata ustępuje pod względem liczby interakcji z użytkownikami Facebookowi - każdej minuty obsługuje niemal 700 tys. zapytań. To niewiele mniej od liczby zmian statusów w serwisie Marka Zuckerberga. Od dłuższego czasu słyszy się głosy o upadku e-maila, ale stary sposób komunikacji trzyma się mocno - choć zdecydowana większość wysłanych wiadomości to spam, co minutę serwery pocztowe na całym świecie wysyłają 168 milionów maili.

Mniej popularne są komunikatory - w każdej minucie odbywa się jednocześnie zaledwie 11 milionów rozmów. Najpopularniejszy komunikator głosowy - Skype - co minutę obsługuje ponad 370 tys. minut połączeń.

Łukasz Michalik

http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: 60 sekund | Internet | internauci | domeny | technologie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy