Wakacje 2021 a koronawirus

Słowenia: Koronawirus a wakacje 2021. Co musisz wiedzieć? [aktualne informacje]

Słowenia czeka na polskich turystów /123RF/PICSEL

Bogata oferta turystyczna niewielkiej Słowenii każdego roku przykuwa uwagę podróżnych z Polski. O czym warto pamiętać, wybierając się na wakacje w Słowenii w 2021? Z jakimi obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa należy się liczyć i na co warto zwrócić uwagę przed przekroczeniem granicy? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane przez turystów wybierających się do Słowenii.

 Zimą ciągną tu miłośnicy sportów zimowych (szczególnie do Planicy), latem każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ Słowenia, chociaż pod względem powierzchni zajmuje dopiero 150. miejsce na świecie, oferuję całą paletę form wypoczynku - od górskich wędrówek, przez piękne lasy i wody termalne po wybrzeże Adriatyku. Nic dziwnego, że każdego roku na podróż do Słowenii decyduje się spora grupa naszych rodaków.

Wakacje w Słowenii: Przekroczenie granicy

Wybierając się z Polski do Słowenii drogą lądową warto postawić na trasę prowadzącą przez kraje znajdujące się w strefie Schengen, czyli Austrię, Węgry bądź Włochy. 

Jeśli postawiliście na dłuższą wycieczkę objazdową i uwzględniliście w swoich planach Chorwację, trzeba pamiętać, że znajduje się ona poza strefą Schengen, co oznacza tylko tyle, że wjazd do Słowenii wymagać będzie kontroli granicznej. Przekroczenie granicy poza godzinami otwarcia przejścia lub w miejscu niedozwolonym podlega grzywnie.

Z kontrolą graniczną spotkacie się również na lotniskach (Lublana, Maribor, Portorož) i w portach (Koper, Piran). Podróżni przybywający z Polski do Słowenii muszą mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty. Stan dokumentu tożsamości (a także termin ważności) należy sprawdzić na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem tak, by w razie problemu zdążyć wymienić dokument na nowy. 

Reklama

Słowenia 2021: Obostrzenia i zasady

Obywatele Polski mogą przebywać na terenie Słowenii przez dziewięćdziesiąt dni. Po upływie tego czasu należy złożyć wniosek o pobyt w urzędzie właściwym terytorialnie.

Każdy pobyt w kraju wymaga meldunku. W przypadku zorganizowanych wyjazdów turystycznych, formalności wypełnia właściciel obiektu (hotelu, pensjonatu).  W innym wypadku, trzeba zrobić to samemu - na posterunku policji - do trzech dni od przyjazdu.

W związku z aktualną sytuacją pandemiczną, nawet u osób przybywających drogą lądową z Austrii, Węgier lub Włoch mogą pojawić się wyrywkowe kontrole drogowe. Ważne: wjeżdżając na teren Słowenii należy wykupić winietę (od 15 euro/tydzień). Nie polecamy szukania oszczędności i próby oszukania systemu. Może nas to drogo kosztować.

Covid a wakacje w Słowenii: Najważniejsze informacje

Warunkiem wjazdu do Słowenii jest Unijny Certyfikat Covid (UCC) wydawany osobom w pełni zaszczepionym i tym o statusie ozdrowieńca. Dokument ten można zastąpić zaświadczeniem o wykonanym teście PCR (do 72 godzin przed przyjazdem) lub antygenowym (do 48 godzin przed przyjazdem) - oczywiście w wypadu, kiedy wynik okazał się negatywny.

Do 15 sierpnia osoby przybywające do kraju w celach turystycznych, czyli planujące korzystanie z usług noclegowych, gastronomicznych czy oferty kulturalnej, muszą spełniać kryterium PCT, czyli być ozdrowieńcem, osobą zaszczepioną lub przedstawić negatywny wynik testu PRC lub HAG wykonany nie później niż 48 godzin przed przyjazdem do Słowenii.

Władze akceptują testy wykonane w Schengen, Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Izraelu, Kanadzie, Nowej Zelandii,  Federacji Rosyjskiej i Serbii. Turyści, którzy przeszli koronawirusa powinni przedstawić zaświadczenie lekarskie (lub pozytywny wynik testu), a zaszczepieni - stosowne świadectwo szczepienia.

Uwaga: Osoby zaszczepione mogą wjechać do kraju, o ile od przyjęcia drugiej dawki minęło siedem (Pfizer) lub czternaście dni (Moderna, Sputnik). Uznawane są również zaświadczenia o szczepieniu pierwszą dawką (AstraZeneca, dwadzieścia jeden dni), lub jedną (Johnson&Johnson, co najmniej czternaście dni).

Według informacji Ambasady RP w Lublanie, kryterium PCT nie dotyczy dzieci i młodzieży poniżej osiemnastego roku życia pod warunkiem, że towarzyszą one rodzicom, spełniającym podane wyżej wymogi.

Pobyt w Słowenii 2021: Obostrzenia na miejscu

Chociaż okres wakacyjny sprzyja rozprężeniu obostrzeń, pamiętajmy, że pandemia jeszcze się nie skończyła. Przebywając na terenie obcego państwa, należy przestrzegać panujących tam ograniczeń i stosować się do zaleceń służb sanitarnych. 

Będąc na urlopie w Słowenii należy bezwzględnie nosić maseczkę w zamkniętych miejscach publicznych, a czasem również w otwartych, jeżeli nie jest możliwe zachowanie bezpiecznej, trzymetrowej odległości między ludźmi. 

Zachowanie dystansu to dobra praktyka, bez względu na to, gdzie się znajdujemy. Dodajmy do tego obowiązek częstej dezynfekcji rąk, tak, by wymarzony urlop spędzić jak najdalej od możliwości zakażenia się koronawirusem.

Koronawirus: O czym pamiętać za granicą

Wybierając się w podróż zagraniczną warto zarejestrować wyjazd w serwisie internetowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Odyseusz. 

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych, łatwiej będzie o kontakt z resortem i otrzymanie pomocy od najbliższej placówki dyplomatycznej RP. Rejestracja w systemie umożliwia również otrzymywanie powiadomień o zagrożeniach w kraju, do którego się wybieramy. 

Oprócz rejestracji zalecamy również ubezpieczenie wyjazdu na wypadek wszelkich strat, niedogodności i niespodziewanych wydatków związanych z pandemią koronawirusa, przymusową kwarantanną lub naszą chorobą na miejscu.

MSZ przypomina, że w przypadku każdego wyjazdu, bez względu na obecną sytuację epidemiologiczną (może się ona zmienić), trzeba liczyć się z trudnościami w powrocie do domu, ograniczeniami w ruchu lotniczym, przeprowadzeniu dodatkowych badań lekarskich na zlecenie lokalnych władz czy też poddanie się obowiązkowej izolacji.

Słowenia 2021: Gdzie szukać aktualnych informacji?

Wybierając się do Słowenii na wakacje w 2021 roku, warto regularnie sprawdzać informacje na temat sytuacji związanej z pandemią w kraju i ograniczeń obowiązujących na granicach. Jeśli wybieramy się na miejsce samochodem, sprawdźmy z wyprzedzeniem, jakie regulacje obowiązują kierowców w krajach, przez które wiedzie droga do naszego urlopu.

Polecamy regularny monitoring następujących instytucji:

Profil Ambasady RP w Lublanie na Facebooku

Serwis Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP dedykowany Słowenii

Aktualne informacje Ministerstwa Zdrowia Słowenii o pandemii (wersja anglojęzyczna)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Słowenia | wakacje | koronawirus | pandemia | przepisy | Kwarantanna [film] | Paszport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy