Seks - to lubię!

Znajdź w sobie potencjał

Mimo odpowiednio długiej i stymulującej gry wstępnej oraz odczuwania podniecenia nie może dojść do penetracji, ejakulacji i orgazmu. Z impotencją, czyli zaburzeniem erekcji mamy do czynienia wtedy, kiedy mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć wzwodu umożliwiającego stosunek. ​Chociaż z badań wynika, że problemy nasilają się po 40. roku życia, mogą się pojawić też wcześniej.

Czy to koniec?

Pojawienie się problemów z erekcją wiąże się z obniżeniem poczucia własnej wartości i satysfakcji ze związku. Mężczyźni wstydzą się swojej "niemocy" i ograniczają aktywność seksualną, bądź też całkowicie z niej rezygnują. Nagłe zawieszenie życia erotycznego wpływa także na samopoczucie partnerki, która może poczuć się zaniedbywana i nieatrakcyjna. Z tego powodu zaburzeń erekcji nie należy traktować wyłącznie w kategoriach kłopotu "męskiego" - warto się przemóc i wyjaśnić partnerce, że problemy nie mają związku z jej wyglądem. Dzięki temu jej samoocena nie spadnie, a partner będzie mógł w spokoju radzić sobie z zaburzeniami.

Kto jest winien?

Impotencja ma wiele przyczyn, które seksuolodzy dzielą na kilka grup, m.in. medycznych, psychologicznych czy farmakologicznych. Od dłuższego czasu uważa się także, że impotencja jest chorobą cywilizacyjną, powodowaną przez czynniki zewnętrzne - ze stresem i brakiem ruchu na czele. Dlatego właśnie warto, przed udaniem się do specjalisty, zadać sobie kilka pytań, które pomogą odpowiedzieć na pytanie: dlaczego właśnie ja?

Czy masz nadwagę i w ciągu ostatnich miesięcy nie uprawiałeś sportu?

Czy w ciągu ostatnich miesięcy miałeś dużo stresów (w domu, w pracy)?

Czy cierpisz na bezsenność?

Czy twoja dieta obejmuje przede wszystkim fast-foody i tłuste potrawy?

Czy palisz nałogowo?

Czy często pijesz spore ilości alkoholu?

Jeżeli większość odpowiedzi brzmi "tak" - problemy z erekcją mogą być spowodowane czynnikami, które łatwo wyeliminować. A co za tym idzie - problemów z erekcją można pozbyć się zmieniając tryb życia i wzmacniając organizm, bez konieczności udawania się do lekarza.

Reklama

Co ma do tego cywilizacja?

Do wspomnianych czynników należą przede wszystkim: przemęczenie, brak wystarczającej ilości snu, długotrwały stres, nieprawidłowa dieta, nałogowe palenie i picie alkoholu oraz brak ruchu. Dlatego do walki z problemem warto zabrać się w sposób kompleksowy i uważnie przyjrzeć się swojemu stylowi życia.

Wprowadzenie zdrowszej diety, a przynajmniej rezygnacja z fast-foodów i ograniczenie jedzenia w pośpiechu (badania dowodzą, że wtedy jemy znacznie więcej!) nie powinny stanowić wielkiego problemu. W sieci można znaleźć wiele stron ze wskazówkami dotyczącymi zdrowego odżywiania, często prowadzonych przez lekarzy i dietetyków. Nietrudno jest również poświęcić więcej czasu na aktywność fizyczną - wiosną i latem można zacząć od dłuższych spacerów lub jazdy rowerem, zimą - od siłowni (ćwiczenia pod okiem instruktora przyniosą najwięcej korzyści, a co ważniejsze - efekty pojawią się szybciej).

Jeżeli wolisz ćwiczyć w samotności - nie ma problemu! W internecie znajdziesz wiele filmów instruktażowych o różnych poziomach trudności, które pomogą polubić aktywności fizyczną i wrócić do formy. Regularne uprawianie sportu pomoże również poradzić sobie ze stresem - podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny, zwane hormonami szczęścia, które pomagają ciału rozluźnić się.

Oczywiście ruch pomaga jedynie zminimalizować negatywny wpływ życia pod presją, nie wpływa na to, co stres powoduje. Palenie papierosów i picie alkoholu przynoszą chwilowe ukojenie i długotrwałe problemy (nie tylko z erekcją), dlatego nie warto po nie sięgać. Stres może również powodować problemy z bezsennością, dlatego właśnie tak ważne jest znalezienie sposobu, by odpocząć i się rozluźnić.

Seks, nie stres

Najlepiej jednak poznać źródło stresu i postarać się je wyeliminować: np. przez rozmowę z przełożonym (jeżeli napięcie powodują kłopoty w pracy) lub partnerką (jeżeli stresuje cię sytuacja w domu). Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze możliwa jest zmiana pracy lub natychmiastowa poprawa relacji, warto jednak postarać się, ponieważ stres jest jednym z największych wrogów potencji i udanego życia seksualnego.

W walce o odzyskanie formy pomogą także suplementy diety - skład większości z nich został opracowany tak, by wzmocnić osłabiony organizm i poprawić jego wydajność. Wbrew obiegowym opiniom suplementy nie szkodzą, nie powodują również działania podobnego do słynnej "niebieskiej pastylki", która co prawda zapewniała natychmiastowy efekt, jednak nie rozwiązywała problemu. To uzupełnienie niedoborów składników, których brakuje w organizmie, byśmy mogli w pełni cieszyć się jego potencjałem.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: erekcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy