Złoty środek - przedsiębiorczość

Oszczędzanie jest tą czynnością, o której współczesne społeczeństwo konsumpcyjne przypomina sobie dopiero wtedy, kiedy jest w niemałych tarapatach. Warto jednak pamiętać o niej na co dzień!

Oszczędzanie wielu nam kojarzy się głównie, kolokwialne mówiąc, z zaciskaniem pasa w ciężkich czasach. Jednak rozsądne gospodarowanie pieniędzmi staje się obecnie nie tylko cenną umiejętnością, ale również sposobem na życie.

Pionierzy przedsiębiorczości

Od wieków za wzorowych przedsiębiorców uważano Żydów. Nie ulega bowiem wątpliwości, że żadne społeczeństwo nie wyróżnia się tak wysoko rozwiniętą wprawą w obrocie pieniądzem i inteligencją w dążeniu do przewagi dochodów nad kosztami.

Umiejętnościami, które przekładają się na finansowy sukces i przedmiot pożądania, ale też powód do zazdrości. Stąd przedsiębiorczość niesłusznie postrzegana bywa jako skąpstwo, a pomaga ona pogodzić ze sobą stale rosnące potrzeby z finansowymi możliwościami.

Reklama

Konsumpcjonizm sprzymierzeńcem oszczędzania

Idea społeczeństwa nakierowanego na konsumpcję powstała w Polsce wraz z transformacją ustrojową i wprowadzeniem gospodarki wolnorynkowej. Dostatek, po latach pustek na półkach sklepowych, zaowocował lawiną zmian nie tylko w dostępie do dóbr, ale również w sposobie myślenia rodaków.

Wzorce przenoszone z zachodniej kultury zaczęły zakorzeniać się w polskich realiach. Ludzie szybko przyswoili sobie model społeczeństwa czerpiącego radość z nabywania dóbr, a konsumpcja niemal natychmiast stała się wyznacznikiem zamożności. Rosnące potrzeby, nie zawsze idące w parze z dużymi zarobkami, przyczyniły się do odszukania w czeluściach pamięci teorii oszczędzania.

Gen rozrzutności

W czym tkwi problem finansowy Polaków? Głównie w małych zarobkach, nieumiejętnym korzystaniu z karty kredytowej i rozrzutności.

Wg badania "Postawy Polaków wobec oszczędzania", zleconego przez Fundację Kronenberga, prawie połowa respondentów oszczędza mimo wszystko w sposób przemyślany i regularny. Są to zazwyczaj osoby z wyższym wykształceniem i statusie majątkowym.

Jednak 32 proc. Polaków wciąż żyje "od pierwszego do pierwszego". Nie oszczędzają, bo brak im odpowiedniej wiedzy, a przede wszystkim środków. Pozostały odsetek to przeważnie ludzie młodzi, stawiający konsumpcję wyżej niż konieczność planowania i kontrolowania wydatków.

Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić

Oszczędzanie daje nam poczucie bezpieczeństwa i pewność naszej przyszłości. Oszczędzając możemy pozwolić sobie na drobne i większe przyjemności. To tylko kilka z wielu zalet, a mimo to wciąż nie potrafimy zmotywować się do działania.

Wystarczy tylko zdobyć trochę wiedzy, przeanalizować swój budżet i opracować odpowiednią strategię działania. Możliwości jest wiele - od kont oszczędnościowych, po zwykłe cięcie kosztów.

Dobrym sposobem oszczędzania może okazać się także internet. Serwisy, takie jak www.promocyjni.pl, pozwalają, poprzez wiele funkcjonalności, znaleźć najbliższy naszej lokalizacji sklep, porównać ceny oraz sporządzić listę zakupów w oparciu o aktualne gazetki promocyjne. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, a także czas.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: społeczeństwo | oszczędność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy