Przełącz się na tryb offline!

Jeśli kolejny wolny weekend spędziłeś na sprawdzaniu maila i najświeższych wiadomości w sieci, może najwyższy czas, abyś pomyślał o odpoczynku od internetu? "Technologiczny detoks" proponują biura podróży oraz twórcy nowoczesnych aplikacji.

Badania pokazują, że osoby korzystające na co dzień z technologicznych osiągnięć nie odpoczywają od nich także podczas urlopów. Aż 83 proc. korzysta w wolnym czasie z internetu, a ponad połowa z nich sprawdza firmową skrzynkę mailową.

Kraje zachodnie, które są kolebką nowości technologicznych, wyszły naprzeciw uzależnieniu od przebywania w sieci. "Digital Detox", czyli odpoczynek od technologicznych osiągnięć XXI wieku, to nowy sposób relaksowania się w czasie wolnym. Taką "terapię" przeprowadzają już właściciele hoteli, którzy dbają o to, aby ich goście właściwie wykorzystali swój cenny czas i przeznaczyli go tylko i wyłącznie na odpoczynek.

Reklama

- Podczas pobytu przebywający dobrowolnie decyduje się na odpoczynek, w trakcie którego zabronione jest korzystanie z udogodnień technologicznych. Urlopowicz skupia się wyłącznie na sobie, otoczeniu oraz innych ludziach bezpośrednio - mówi Marko Brinkmann.

W odpoczywaniu od internetu pomóc nam mają specjalne aplikacje, m.in. "Freedom", "Anti-Social", czy wspomniany już "Digital Detox", które umożliwiają uaktywnienie funkcji ograniczającej korzystanie z określonych stron internetowych.

Korzystając z nich sami decydujemy, w jakich godzinach lub nawet dniach będziemy na dane strony lub portale internetowe zaglądać.

Czy ograniczenie czasu spędzonego w internecie się opłaca? Okazuje się, że oprócz korzyści, które wpływają na naszą kondycję psychiczną otrzymujemy także wymierne profity.

Oferty niektórych hoteli przewidują zniżki cenowe dla osób, które pozostawiają na czas pobytu swoje telefony komórkowe w recepcji.

- Coraz więcej osób kontaktuje się z innymi głównie za pomocą internetu. Taka forma relacji niestety nie działa pozytywnie na emocjonalną stronę życia. Wszelkie formy odizolowania ludzi od multimedialnych urządzeń są pozytywne, ponieważ pokazują, że świat jest niezwykle atrakcyjny bez pomocy internetu - podsumowuje psycholog Marta Melka - Roszczyk.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: technologia | Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama