Transseksualiści mają cechy autystyczne

Nowe studium naukowców z Uniwersytetu w Cambridge ujawniło, że transseksualiści typu k/m (fizycznie są kobietami, ale psychicznie czują się mężczyznami) przejawiają więcej cech autystycznych od przeciętnego człowieka.

Naukowcy posłużyli się kwestionariuszem "Autism Spectrum Quotient", dzięki któremu można wyliczyć tzw. iloraz autyzmu. Następnie porównali AQ pięciu grup, w których znaleźli się transseksualiści k/m (61), transseksualiści m/k (198), typowi mężczyźni (76), typowe kobiety (98) oraz osoby z zespołem Aspargera (152). Okazało się, że transmężczyźni mają wyższy średni AQ niż typowe kobiety, typowi mężczyźni i transkobiety, ale jest on niższy niż u osób z zespołem Aspergera.

Męskie dziewczyny wolą chłopców

- Dziewczęta z większym od średniego nasileniem cech autystycznych częściej przejawiają typowo męskie zainteresowania, przedkładając układy nad emocje. Wolą się nie kontaktować z typowymi dziewczynami, ponieważ mają inne zainteresowania, poza tym typowe dziewczęta mogą się przeważnie pochwalić bardziej zaawansowanymi umiejętnościami społecznymi. Oba te czynniki mogą skłaniać dziewczynki z większą liczbą cech autystycznych do socjalizowania się z chłopcami, wiary w to, że mają chłopięcy umysł uwięziony w kobiecym ciele i do przypisywania swojego przygnębienia byciu dziewczyną - uważa prof. Simon Baron-Cohen.

Głowa więzieniem

- Jeśli taka dziewczyna wierzy, że padła ofiarą uwięzienia umysłu mężczyzny w ciele kobiety, większa od przeciętnej liczba cech autystycznych może oznaczać silne przywiązanie do tej wersji wydarzeń. Wszystko to prowadzi do logicznego końca: optowania za operacją zmiany płci po osiągnięciu dorosłości - podsumowuje Rebecca Jones.

Anna Błońska

Journal of Autism and Developmental Disorders

Kopalnia Wiedzy
Dowiedz się więcej na temat: cechy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy