Obcy decydujące (?) starcie

Coraz głośniej mówi się ostatnio o perspektywach kosmicznej turystyki. Okazuje się jednak, że z podróży na orbitę można wrócić w stanie... odmienionym.

I nie dotyczy to tylko psychicznych i fizycznych aspektów kosmicznej podróży u ludzi, ale stanu najbardziej pierwotnych "kosmicznych turystów" - bakterii. Bakterie wracają groźniejsze? Eksperyment przeprowadzony na pokładzie wahadłowca Atlantis, podczas misji we wrześniu ubiegłego roku pokazał, że stan nieważkości może wpływać na zachowanie się mikroorganizmów.

Różnica - brak ciążenia

Bakterie salmonelli, po powrocie na Ziemię, okazały się groźniejsze niż pierwotnie. Eksperyment wykonano równocześnie na dwóch próbkach, jednej znajdującej się na pokładzie promu i drugiej, która pozostała na Ziemi w identycznych warunkach ciśnienia, wilgotności i temperatury. Jedyne, co różniło warunki rozwoju bakterii w laboratorium i na orbicie, to brak ciążenia.

Reklama

Większe prawdopodobieństwo

Badania "kosmicznych podróżników" wykonane w laboratorium Uniwersytetu Arizony pokazały, że stan nieważkości zmienił u nich ekspresję aż 167 genów. Oznacza to, że aż w tylu przypadkach doszło do modyfikacji procesu odczytania informacji genetycznej i przepisania jej na przykład na kodowane przez dany gen białka. Testy na zwierzętach pokazały, że prawdopodobieństwo wywołania choroby przez takie "kosmiczne" bakterie jest trzykrotnie większe, niż w przypadku baterii hodowanych na Ziemi.

Coraz odporniejsza bakteria

Wyniki opublikowane w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" wskazują na to, że za zwiększoną zjadliwość bakterii po locie kosmicznym odpowiada małe białko Hfq, pełniące rolę regulatora ekspresji genów. Te doniesienia mogą mieć poważne znaczenie dla badań zmierzających do ograniczenia liczby zatruć pokarmowych, wywoływanych przez Salmonellę. Być może pomogą też w wyjaśnieniu przyczyn, dla których bakteria ta staje się ostatnio bardziej odporna na leczenie antybiotykami.

RMF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy