Dysk z Nebry: Zagadka, której nie potrafimy rozwiązać

Miedź użyta do jego budowy pochodzi z Alp, złoto z Karpat. Powstał w epoce brązu. Kim byli twórcy dysku z Nebry? Skąd posiadali tak zaawansowaną wiedzę astronomiczną? To ciągle otwarte pytania...

W roku 2001 szwajcarska policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy usiłowali wywieźć z Niemiec tajemniczy przedmiot. Zeznali oni, że wykonany z brązu dysk z umieszczonymi na nim złotymi wyobrażeniami słońca, księżyca oraz gwiazd znaleźli dwa lata wcześniej w trakcie nielegalnych poszukiwań archeologicznych w rejonie miasteczka Nebra w centralnych Niemczech.

W środowisku naukowym zawrzało, gdyż okazało się, że dysk z  Nebry pochodzi z  przełomu III i II tysiąclecia przed naszą erą. Oznaczałoby to, że uważane dotąd za barbarzyńskie ludy zamieszkujące Europę Środkową posiadały już w epoce brązu zaawansowaną wiedzę astronomiczną. 

Reklama

Do czego służyła ta pradawna mapa nieba? Badacze nie wypowiadają się w tej kwestii jednoznacznie, ale wiele wskazuje na to, że tarcza pozwalała korygować różnice między rokiem księżycowym a słonecznym. 

Do tej pory sądzono, że w  owym czasie tak rozwiniętą wiedzę na temat ruchu ciał niebieskich posiadali tylko egipscy kapłani. Jak się okazuje, mogli ją znać także europejscy "barbarzyńcy"... 


Świat Tajemnic
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama