Cyborg w kosmicznym hotelu

Technologie w nieznanym dotąd w historii tempie zmieniają nasze codzienne życie. Eksperci różnych dziedzin próbują więc ustalić, w jakich kierunkach w ciągu najbliższych lat ten rozwój będzie przebiegał.

Otaczający nas świat zmienia się gwałtownie. Przykład pierwszy z brzegu, to rozwój telefonii komórkowej. Bo kto z nas 20 lat temu myślał, że ogólnie dostępnym gadżetem może być przenośny mały telefon pozwalający oglądać na żywo rozmówcę, program telewizyjny, a do tego jeszcze połączony z ogólnoświatową siecią przepływu informacji, czyli z internetem?

Cyborgizacja ludzi

Ta forma komunikacji gwałtownie zmieniła styl życia ludzkości i to w ciągu jednego tylko pokolenia. A następne zmiany nadciągają już lawinowo. Po pierwsze, czeka nas cyborgizacja ludzi. Rozwój robotyki i elektroniki ma w ciągu najbliższych dekad przynieść poprawę życia osobom niepełnosprawnym. Przewiduje to wybitny brytyjski cybernetyk dr Kevin Warwick, wykładowca na Uniwersytecie w Reading.

Reklama

Dr Warwick to z własnej woli pierwszy w historii człowiek-cyborg. Dla celów naukowych wszczepił sobie na kilka tygodni w przedramię implant z mikronadajnikiem. Mikrochip sprawiał, że uczonego rozpoznawała sieć komputerowa w jego laboratorium. Kiedy Warwick wchodził do pomieszczenia, otwierały się przed nim drzwi, zapalały światła, a komputer przemawiał do niego na powitanie.

Brytyjski uczony połączył się też elektronicznie ze swoją żoną, dzięki czemu wiedział kiedy wykonuje ona jakiś ruch, pomimo tego, że kobiety nie widział. Te eksperymenty związane są między innymi z badaniami nad mechanicznymi kończynami dla osób, które utraciły rękę lub nogę.

Hotel na orbicie Ziemi

Po drugie, czeka nas intensywny podbój kosmosu. Dosłownie za kilka lat rozpocznie się wielki ruch na orbicie Ziemi. Oprócz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pojawią się tam inne krążące w kosmosie obiekty.

Programy zagospodarowania orbity ziemskiej są bardzo zaawansowane. Przykładowo, amerykańska Firma Bigelow Aerospace zamierza w 2015 r. otworzyć pierwszy ze swoich hoteli na orbicie Ziemi. Gdy to przedsiębiorstwo ogłosiło w połowie marca 2010 r., że poszukuje pracowników hotelowych - portierów, recepcjonistów, pokojówek i ochroniarzy - zgłosiło się wielu chętnych spełniających podstawowy warunek, czyli posiadających doświadczenie w lotach na statku kosmicznym.

Z personelem nie będzie kłopotu, bo wielu amerykańskich astronautów zostało bez zatrudnienia na skutek zakończenia lotów promami kosmicznymi NASA.

Projekt Bigelow Aerospace rozwija się dynamicznie. Firmę utworzył w 1999 r. Robert Bigelow, właściciel sieci hotelarskiej Budget Suites of America. Kosmiczny projekt jest już bardzo zaawansowany. W lipcu 2006 r. i w czerwcu 2007 r. firma Bigelowa umieściła na orbicie modułu Genesis 1 i Genesis 2. Są to zmniejszone trzykrotnie prototypowe moduły przyszłego hotelu. W 2013 r. ma rozpocząć się montaż właściwych modułów tworzących kosmiczny hotel.

Koszt protez sterowanych mózgiem i lotów na orbitę nie będzie w najbliższych latach mały. Z czasem jednak te rozwiązania się upowszechnią i staną się masowo dostępne.

Tadeusz Oszubski

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Robot | hotel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy