O masturbacji i kobietach

Masturbacja nie jest zaburzeniem psychicznym. Jest czymś zdrowym, naturalnym, szczególnie, gdy chodzi o młody organizm - powiedział podczas czata w INTERIA.PL seksuolog, prof. Zbigniew Izdebski.

- Masturbacja to też aktywność seksualna. Wiele jest przesądów na temat jej skutków, że trzęsą się ręce, włosy rosną między palcami, ale niewątpliwie w wyniku tej aktywności człowiek nie nabywa impotencji - dodał.

Pierwszy raz

Prof. Izdebski jest zwolennikiem czekania z "pierwszym razem" do momentu poznania tej jedynej, wymarzonej osoby. Nie należy "nabierać" doświadczenia przypadkowo. Na ten "pierwszy raz" składa się i dojrzałość psychiczna i fizyczna, ważna jest również dojrzałość społeczna. Warunkiem rozpoczęcia współżycia jest także miłość i świadomość tego, że wiąże się ono nie tylko z przyjemnością, ale także odpowiedzialnością za siebie i za drugą osobę.

Reklama

Według prof. Izdebskiego młodzi ludzie bardzo dużo mówią o seksie i przez to sprawiają wrażenie, że właściwie nic innego nie robią. W większości to jednak nieprawda. Choć często poddają się presji grupy i właśnie tej opinii, a alkohol i narkotyki to czynniki przyspieszające inicjację, której potem żałują.

Homoseksualizm

- Homoseksualizm to jedna z orientacji seksualnych - powiedział Izdebski. Dla homoseksualisty przyznanie się rodzinie do swojej orientacji nie jest łatwe, nieraz łatwiej powiedzieć o tym znajomym. Ale nie można się poddawać. Dopóki rodzina nie wie, to może mieć negatywne postawy wobec osób homoseksualnych, jednak możliwe jest, że taka informacja to odmieni.

- Coraz więcej mówimy o homoseksualności i to powoduje większą świadomość społeczną, ale u niektórych wywołuje wiele emocji. Niewątpliwie stajemy się społeczeństwem coraz bardziej tolerancyjnym, ale rozumiem, że gejom i lesbijkom nie chodzi tylko o tolerancję, ale i akceptację - dodał.

Kobiety

Izdebski potwierdził, że mężczyźni są wzrokowcami. Dlatego często działa na nich kobieca figura, nogi, pośladki, piersi. Jednak dodał, że to sprawa indywidualna. Cechy osobowości, które sprawiają, że kobieta podoba się mężczyźnie to: otwartość na drugą osobę, uśmiech, wrażliwość, towarzyskość, pogoda ducha.

Według Izdebskiego zdarzają się bezinteresowne przyjaźnie damsko-męskie, choć wielu w takie nie wierzy.

Miłość i zdrada

Są miłości nieodosobnione, czy nieświadome. Na te pierwsze jedynym lekarstwem jest czas. Na te drugie jest rada: mówić o swojej miłości, bo przecież miłość to nie test na inteligencję i niekoniecznie druga osoba może się zorientować, że jest kochana. I trzeba wierzyć w miłość od pierwszego wejrzenia.

Dużym problemem dla pary może być różnica temperamentów, ale można nad tym pracować i próbować go rozwiązać. A jak nauczyć się dialogu miłości, gdy brakowało go w domu? - Na pewno nie należy się zniechęcać, że nie mamy takich domowych wzorców. Bo jeżeli kochamy, to powinniśmy odważyć się mówić o tym, co czujemy - powiedział.

Czasami dużym problemem dla rodziców jest fakt, że ich dziecko zobaczyło jak uprawiają seks. Wtedy przede wszystkim trzeba dziecku wytłumaczyć, że rodzice się kochają i są różne sposoby na okazywanie sobie uczuć.

A zdrada? Według badań to jednak mężczyźni częściej zdradzają. Dlaczego? - To już jest pytanie na nagrodę Nobla - mówi Izdebski.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: miłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy